تات: توقع ارتش 85 میلیونی از تیم ملی بالاست

 ایرانی‌ها از نظر ذهنیتی شبیه کروات‌ها هستند

0 49

دستیار دراگان اسکوچیچ در تیم ملی فوتبال می‌گوید ۸۵ میلیون ایرانی توقع بالایی از تیمشان در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دارند.

به گزارش سرخ نیوز، ماریو تات که در بازی اخیر تیم ملی فوتبال ایران مقابل سوریه در مرحله انتخابی جام جهانی 2022 قطر در منطقه آسیا به دلیل محرومیت دراگان اسکوچیچ وظیفه هدایت تیم ملی را برعهده داشت، گفت‌وگویی با سایت «لایک متکوویچ» کرواسی داشته است که در زیر می‌خوانید.

*ورود به تیم ملی فوتبال ایران که هدایتش را دراگان اسکوچیچ برعهد دارد، یک چالش جدید در دوران مربیگری شما است. چطور این همکاری‌ صورت گرفت؟
در سال 2004، زمانی که مدرس و عضو کمیسیون نهایی اعطای دیپلم در آکادمی فوتبال فدراسیون فوتبال کرواسی (NHS) بودم، با دراگان در پروژه «Rijeka Jumps» آشنا شدم. از آن زمان به طور مداوم با هم در تماس هستیم. حدود 9 ماه پیش دعوت دوست قدیمی‌ام برای پیوستن به او که در آن زمان مأموریت غیرممکن نجات غول زمین خورده آسیایی یعنی ایران رسید و شک نکردم که باید آن پیشنهاد را بپذیرم.

 

*در ایران چطور از شما استقبال شد؟
ایران به عنوان یکی از میهمان‌نوازترین کشورهای جهان، سرزمین مردمانی خونگرم و سرافراز شناخته می‌شود، بنابراین سازگاری برای من آسان بود. دراگان از سال 2013 در ایران کار می‌کند و هدایت چهار باشگاه ایرانی (ملوان، فولاد، خونه به خونه و صنعت نفت) را برعهده داشته است. ایرانی‌ها از نظر ذهنیتی کاملاً شبیه ما هستند و همین روی سازگاری آسانتر من تأثیر داشت.

بیشتر بخوانید:  گل اول رئال مادرید به بارسلونا (گل به خودی رونالد آرائوخو)

 

* ارزیابی شما از مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 قطر در منطقه آسیا چیست؟
مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسیا ادامه دارد. طولانی و بسیار سخت چون بیش از 40 کشور از این منطقه از جهان در آن شرکت دارند. پنج سهمیه برای بهترین‌ها در نظر گرفته و دو دور از مرحله انتخابی آسیا نیز گذرانده شده است. وقتی تیم ملی ایران را تحویل گرفتیم، اوضاع بعد از ویلموتس بلژیکی تقریباً ناامیدکننده بود. تیم ملی در دور دوم مرحله انتخابی در رتبه سوم گروه قرار داشت و ما باید چهار بازی آخر خارج از خانه را بدون اینکه حتی یک امتیاز از دست بدهیم، پشت‌سر می‌گذاشتیم. آن مرحله را بدون نقص پشت‌سر گذاشتیم و با چهار پیروزی و کسب جایگاه اول گروه به دور پایانی مرحله انتخابی جام جهانی 2022 رسیدیم و در گروه A قرار گرفتیم.
در دور پایانی ما به روند پیروزی‌های خود که تا امروز تداوم داشته، ادامه دادیم و در 6 بازی 16 امتیاز کسب کردیم و در چهار بازی باقیمانده یک برتری دست نیافتنی داریم. می‌توان گفت که صعود ایران به جام جهانی 2022 قطر قطعی شده است. در کنار ما، نزدیکترین تیم در جدول کره جنوبی است و در گروه دوم هم جدال برای کسب سهمیه بین عربستان، استرالیا و ژاپن است.

بیشتر بخوانید:  یک مدافع بهترین گلزن پرسپولیس در سال ۱۴۰۱ !

 

* در حال حاضر ایران در رده‌بندی فیفا در رده بیست‌ویکم جهان قرار دارد. این موضوع می‌تواند انتظارات آنها از تیم‌شان در جام جهانی قطر را بالا ببرد؟
تیم ملی ایران در یک سال گذشته از رده 33 جهانی به 21 جهانی صعود کرده است، جایگاهی که ایران را به یک تیم جهانی بسیار جدی و بهترین تیم فوتبال آسیا تبدیل می‌کند. توقع همه ما و همچنین ارتش پرشمار هواداران 85 میلیونی تیم ملی بالاست و همه معتقدند که می‌توان در جام جهانی 2022 نتیجه خوبی گرفت. این انتظار منطقی است وقتی در تیم خود تعدادی بازیکن بین‌المللی دارید که برای باشگاه‌های بزرگ اروپایی مانند پورتو، زنیت، فاینورد، دینامو زاگرب، بواویشتا، AEK و بسیاری از تیم‌های مطرح دیگر بازی می‌کنند.

 

*تقابل احتمالی ایران با کرواسی در جام جهانی قطر را چگونه می‌بینید؟
البته که این احتمال وجود دارد که در آنجا با کرواسی مصاف کنیم. این یک بازی خوب و نتیجه‌اش نامشخص خواهد بود، حتی اگر کرواسی تیمی بهتر به لحاظ رده‌بندی فیفا باشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.