او هنوز آقای گل تاریخ دربی هاست

به بهانه درگذشت صفر ایرانپاک؛ 

0 104

13 سال پیش در چنین روزی صفر ایرانپاک درگذشت

به گزارش سرخ‌نیوز، در چنین روزی، در سال 1387، صفر ایرانپاک گلزن سابق سرخپوشان در سن 61 سالگی در سوئد در گذشت. آقای گل همیشگی دربی‌ها، متولد دوم دی ماه 1326 در مسجد سلیمان بود. زنده‌یاد ایرانپاک فوتبالش را از زمین های خاکی اهواز و بازی در تیم جوانان شاهین اهواز آغاز کرد. او در سال 1347 در دیدار دوستانه پرسپولیس و منتخب اهواز با دو گلی که وارد دروازه سرخپوشان کرد مورد توجه این باشگاه قرار گرفت و دو سال بعد سرخپوش شد.

وفاداری به پیراهن پرسپولیس
ایرانپاک از سال 49 تا 59 به مدت یک دهه در پرسپولیس توپ زد. او نخستین بار در بازی دوستانه برابر زوریخ که در سوم تیرماه 49 برگزار شد برای پرسپولیس به میدان رفت و اولین گل خود را با پیراهن سرخپوشان در 11 بهمن همان سال در جریان بازی مقابل افسر در هفته اول مسابقات جام باشگاه های تهران به ثمر رساند. ایرانپاک در مجموع 179 بار با پیراهن پرسپولیس در مسابقات مختلف به میدان رفت و تا پایان فوتبال به پیراهن سرخ این تیم وفادار ماند. وی در سیزدهم تیرماه 1359، در جریان دربی بیست و سوم با پیراهن پرسپولیس برای همیشه از فوتبال خداحافظی کرد.

بیشتر بخوانید:  پرسپولیس به دنبال قطع نوار پیروزی های شاگردان ربیعی

سومین گلزن برتر تاریخ پرسپولیس
صفر ایرانپاک برترین گلزن سرخپوشان در دهه پنجاه بود. او تا قبل ازدرخشش فرشاد پیوس و علی پروین برترین گلزن تاریخ پرسپولیس بود و اکنون نیز با 74 گل زده در رده سوم برترین گلزنان تاریخ باشگاه پرسپولیس قرار دارد. نا گفته نماند که ایرانپاک سابقه گلزنی به تیم‌هایی مطرحی مانند بایرن مونیخ آلمان و کروزیرو برزیل را در کارنامه دارد.

آقای گل تاریخ دربی
ایرانپاک یک رکورد تاریخی هم در دربی‌ها دارد. وی اولین بازیکنی است که توانسته در سه دربی پیاپی گلزنی کند و با 7 گل زده، برترین گلزن تاریخ این مسابقات به شمار می‌رود. ایرانپاک در 12 بازی دربی حاضر بود و 4 دربی از جمله دربی معروف 6 تایی را به دلیل مصدومیت از دست داد. او در دربی های هفتم، هشتم، نهم، پانزدهم، شانزدهم و بیست و یکم (2 بار) دروازه آبی‌ها را گشود.

گلی که ایران را به المپیک برد
ایرانپاک طی سالهای 50 تا 52 عضو تیم ملی بود. او نقشی عمده در قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا در سال 1972 داشت. وی با گلزنی مقابل کره شمالی در فینال مرحله مقدماتی المپیک مونیخ 1972 مقابل کره شمالی زمینه‌ساز پیروزی و صعود تیم فوتبال ایران به المپیک شد. ایرانپاک 3 سال پیراهن تیم ملی را بر تن داشت و 6 گل به ثمر رساند. شاید اگر او در سال 52 در اردوی تیم ملی مصدوم نمیشد می‌توانست فرصت بیشتری برای پوشیدن پیراهن تیم ملی و گلزنی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:  دیاباته و سودای گلزنی به دومین تیم کرمانی

*افتخارات
تیم ملی:
قهرمانی تورنمنت بین المللی جام کوروش کبیر(1350)
قهرمانی جام ملتهای آسیا (1351)
حضور در المپیک 1972مونیخ
حضور در تورنمنت جام جهانی کوچک(1351)

پرسپولیس:
آقای گل باشگاههای تهران با 15 گل زده(1350)
قهرمان باشگاههای ایران( 1350 )
آقای گل باشگاههای ایران با 12 گل زده (1350)
قهرمانی لیگ تخت جمشید(1352)
قهرمانی لیگ تخت جمشید(1354)
قهرمان جام اسپندی(1358)

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.