توضیحات رئیس سازمان خصوصی‌سازی درباره واگذاری سهام سرخابی ها

0 13

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت:ریالی از این پولی که مردم برای سهام پرسپولیس و استقلال می‌دهند به خزانه و جیب دولت نمی‌رود.

به گزارش سرخ نیوز، حسین قربان‌زاده در حاشیه مراسم جشن ملی واگذاری سهام سرخابی‌ها در هتل المپیک اظهار داشت: بعضی‌ها پذیره‌نویسی را با عرضه اولیه اشتباه گرفتند. عرضه اولیه یک روز یا دو ساعت است. انگیزه بازار سرمایه هم بیشتر است، چون بلافاصله باز می‌شود و خرید و فروش صورت می‌گیرد، اما پذیره‌نویسی را اَهلش می‌خرد. در سال 1400 برای سه پذیره‌نویسی اخیر شرکت فرابورس، فردا، اطفای تهران و آوا پارس بین 40 تا 80 هزار نفر شرکت کردند. در بیشترین پذیره‌نویسی در سال 1400 نیز 150 هزار نفر شرکت کردند، در صورتی که امروز 250 هزار نفر برای پرسپولیس و 210 هزار نفر برای استقلال شرکت کردند آن‌هم با این حجم فضای تخریبی که ناجوانمردانه در مورد این باشگاه‌ها وجود داشت. درست است که سوءمدیریت در این باشگاه‌ها در گذشته بوده، ولی من قول می‌دهم که این روند رو به بهبود است. یک قطاری حرکتش را شروع کرده که مسیرش رو به پیشرفت است و امکان برگشت ندارد. ایستگاه بعدی ایستگاه تغییر ترکیب سهامداری تا کاهش سهم دولت به زیر 50 درصد و انتقال مدیریت با شفافیت شروع شود. این فضای جدید زیر ذره بین نظارت مردم و سهامدار است و سهامدار نسبت به سهامش و مالکیتش حساس است و این حساسیتش را بروز می‌دهد.

بیشتر بخوانید:  برزگر:پرسپولیس مدعی اصلی قهرمان است

 

وی در ادامه افزود: سعی می‌کنم در وعده‌هایم صادق باشم. من اگر گفتم که 15 اسفند این اتفاق می‌افتد برخی از دوستان به من خرده گرفتند که چرا اینطور گفته‌ام. من نگفتم که تهدید به استعفا می‌کنم. من ایمان داشتم که 15 اسفند این اتفاق می‌افتد چون معلوم بود مسیری که آمدیم به انتها رسیده است. این انتها آغاز تحول مدیریت در این دو باشگاه است. خدمت پیشکسوتان باشگاه استقلال و پرسپولیس رسیدم. هر کدام‌شان خیلی امیدوار نبودند، ولی من به همه آنها عرض کردم که این اتفاق مثل قانون جاذبه عملکرد بهبود کیفیت حکمرانی را در خودش مستتر دارد و امکان ندارد که بعد از این وضع را بدتر از قبل ببینید چون نفس شفافیت اگر درد دارد در آن درمان هم نهفته است و این اتفاق به سمت درمان خواهد بود، چون این فضا آماده شده است.

 

رئیس سازمان خصوصی خاطر نشان کرد: این اتفاق به نظر من نوید یک حرکت مطلوب را می‌دهد و من مشتاقم که در این دو باشگاه مدیریت صحیح را ببینم. ریالی از این پولی که مردم می‌دهند به خزانه و جیب دولت نمی‌رود. این پول باید صرف ساختار مالی و مدیریتی حرفه‌ای این دو باشگاه شود و به همین ترتیب افزایش سرمایه از محل سهام مبنایی است برای تحول مدیریتی. سال آینده که نماد این دو باشگاه باز شود با افزایش سهم تدریجی و عرضه بلوک مدیریتی و آنچه که ما به هیئت واگذاری با حضور ریاست هیئت واگذاری وزیر محترم اقتصاد و وزیر محترم دادگستری و دو رئیس اتاق و دو ناظر از مجلس پیشنهاد دادیم این بود که ما اگر پالایشگاه و پتروشیمی را واگذار می‌کنیم پنج درصد به کارکنان آن بنگاه می‌دهیم. اینجا توصیف کارکنان کسانی می‌شود که زحمت کشیدند تا این دو نشان، نشان ملی شود و در قلب همه مردم ایران قرار بگیرد. این اتفاق باید با تصویب مصوبه مراجع عالی بیفتد و به تدریج این بلوک مدیریتی هم باید واگذار شود تا سهم دولت به زیر 50 درصد برسد و دولت از این بنگاه‌های دولتی خارج شود.

بیشتر بخوانید:  باز هم پرسپولیس به دست فدراسیون حذف می شود؟
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.