طراح نماد جام‌ جهانی قطر: طرفدار پرسپولیس هستم

0 96

طراح نماد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر گفت: یوز ایرانی می‌تواند یک نماد خوب برای مسابقات ورزشی باشد.

به گزارش سرخ نیوز و به نقل از ایرنا، نام حسین اجاقی یکی از طراحان هنری ایران با مراسم قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر بر سر زبان‌ها افتاد؛ طراحی که به گواه خودش تا پیش از این در جامعه هنری شناخته شده بود اما اکنون از طریق رسانه ورزش به نامی آشنا برای دوستداران فوتبال و هنر در ایران تبدیل شده است.

اجاقی با بیان اینکه محبت مردم بعد از قرعه‌کشی به وی چند برابر شده است، گفت: به عنوان یک ایرانی افتخار می‌کنم طرحی ارائه کردم که در بین ده‌ها طرح جهانی انتخاب شد.

مشروح این مصاحبه را در زیر میخوانیم:

مراسم قرعه‌کشی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر برای حسین اجاقی یک روز خاص بود. طرح وی موجب شد تا نامش در رسانه‌ها و فضای مجازی بر سر زبان باشد. چه احساسی بعد از مراسم قرعه‌کشی داشتی؟

اول اینکه افتخار می‌کنم که به عنوان یک ایرانی موفق به طراحی نماد جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدم و این برایم یک کار ماندگار خواهد شد. طرح‌های زیادی دارم و در فضای مجازی منتشر کردم. حدود ۱۲ سال در کار طراحی فعالیت دارم و ۲ سال پیش ایمیلی برای من ارسال شد و برای طرح جام جهانی قطر دعوت شدم. من نیز شاهین به عنوان نماد کشور قطر را انتخاب کردم که طرحم در جمع سه اثر برتر قرار گرفت و قرار بود در نظرسنجی ارائه شود. اما چند روز پیش از آغاز نظرسنجی ایمیل دیگری برایم ارسال شد که تمام طرح را عوض کرد. از بین ده‌ها طراح دنیا برای یک طرح دیگر انتخاب شدم. باید طرح لباس عربی را به عنوان نماد جام جهانی طراحی می‌کردم.

بیشتر بخوانید:  بیرانوند برترین گلر پرسپولیس در سال ۱۴۰۱

ایمیل از جانب چه کسی بود؟

کمیته مشترک قطر و فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) این ایمیل را ارسال کردند. در آن ایمیل اعلام شد که امیر قطر بر روی طرح لباس تاکید دارد و باید چفیه را به عنوان طرح انتخاب کنم؛ این کار راحتی نبود بلکه نیاز به تلاش زیادی داشت. در طراحی چفیه نیز نباید از دست و پا استفاده می‌کردم و این کار را برای حرکات ورزشی سخت کرد. همچنین باید این طرح یک احساس خاص داشته باشد.

یعنی طرح شاهین مورد موافقت قطری‌ها قرار نگرفت؟

اتفاقا آن طرح موجب شده بود تا به من پیشنهاد طرح لباس به عنوان نماد داده شود. تاکید امیر قطر بر روی چفیه مخصوص عرب‌ها بود و باید آن را به همراه یک تیم از قطر و فیفا طراحی می‌کردم. زمان کوتاهی داشتم و با چندین مرتبه اصلاح در نهایت این طرح را به برگزار کنندگان ارائه کردم. البته طرح تنها برای مراسم قرعه کشی نبود بلکه در ادامه بیشتر مورد استفاده خواهد گرفت و حتی در سطح شهرهای میزبان جام جهانی به نمایش درخواهد آمد.

چفیه قطری‌ها با کشورهایی مانند امارات و عربستان تفاوت دارد و تاکید بر روی چفیه مخصوص قطر بود و حتی در حاشیه این چفیه از حنای زنان عربی استفاده شده است. همچنین نماد و توپ جام جهانی در حاشیه لعیب مورد استفاده قرار گرفته است.

 

واکنش ها به انتخاب طرح شما چگونه بود؟

بعد از اینکه مشخص شد طراح این نماد یک ایرانی بوده و نام من مطرح شد استقبال خیلی خوبی از سوی هموطنان شد و انتظار این حجم از پیام و ابراز احساسات را نداشتم. همه ابراز لطف و محبت داشتند. نماد جام جهانی نام من را چند برابر از قبل مطرح کرد و افتخار دارم به عنوان یک ایرانی این نماد را مطرح کردم.

بیشتر بخوانید:  خلاصه بازی بارسلونا 2 رئال مادرید 1 - الکلاسیکو

در قرعه‌کشی جام جهانی نام شما، علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا و تیم ملی ایران طرح شد. از احساست از آن لحظه بگو.

دایی و مهدوی‌کیا آنقدر نام بزرگی هستند که قرار گرفتن نام من و هر فرد دیگر در کنار آنان افتخار بزرگی به شمار رود. به عنوان یک ایرانی به این اسطوره‌ها و تیم ملی فوتبال کشورم افتخار می‌کنم. امیدوارم در جام جهانی، ایران بتواند نتیجه درخشانی کسب کند.

فوتبالی هستید؟

دیدارهای تیم ملی را دنبال می‌کنم اما فوتبالی نیستم و بیشتر در کارهای طراحی و هنر فعالیت دارم.

یعنی طرفدار استقلال یا پرسپولیس نیستید؟

فوتبال نگاه می‌کنم و طرفدار پرسپولیس هستم.

اگر روزی بخواهید نمادی برای ایران طراحی کنید چه طرحی ارائه می‌کنید؟

برای هر مناسبت یا رویدادی باید نماد خاص در نظر گرفت و به قطعیت نمی‌توان گفت کدام نماد انتخاب می‌شود. اما ایران نمادهای تاریخی و فرهنگی زیادی دارد. حتی یوز ایرانی می‌تواند یک نماد خوب برای مسابقات ورزشی باشد. در جام جهانی روسیه آن کشور از نماد گرگ استفاده کرد.

 

همچنان با برگزار کنندگان جام جهانی در ارتباط هستید؟

بله، نمادی که طراحی کردم تا پایان مسابقات در قطر است و در حین مسابقات، معرفی و در سطح شهر به نمایش در خواهد آمد. همچنین در حال ساخت کلیپ‌های تبلیغاتی و کارهای گرافیکی برای مسابقات آذرماه هستیم. همکاری من ادامه خواهد داشت و در کنار آن نیز کارها و طرح‌هایی را در دستور کار دارم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.