عطایی: خوب نبودیم قبول، اما مگر قهرمان جهانیم؟ + ویدئو

عطایی: نه من از دایی بزرگ تر هستم نه والیبال از فوتبال

0 60

بهروز عطایی، سرمربی تیم ملی والیبال سکوت خود بعد از مسابقات قهرمانی جهان را به شکلی جنجالی شکاند.عطایی: خوب نبودیم قبول، اما مگر قهرمان جهانیم؟

به گزارش سرخ‌نیوز، تیم ملی والیبال ایران در رقابت‌های والیبال قهرمانی جهان با قرار گرفتن در رتبه دوم گروه خود در مرحله یک هشتم نهایی مقابل برزیل قرار گرفت و برابر این قدرت بزرگ شکست خورد تا حذف زودهنگامی را از مسابقات تجربه کرده باشد و از طرف دیگر شاگردان بهروز عطایی نتوانند انتظارات هواداران والیبال در ایران را برآورده کنند.سرمربی تیم ملی ایران امروز در برنامه تخصصی والیبال از شبکه ورزش و با اجرای پژمان نجات پور حاضر شد.

*ایران قهرمان جهان نیست

والیبال ایران قهرمان جهان نیست و با تمام ستاره‌ها یک مدال جهانی نداریم. به همین دلیل نمی‌توانیم خودمان را با قدرت‌های دنیا مقایسه کنیم.  والیبال ایران از سال ۲۰۱۰ و پس از بازی‌های آسیایی گوانگجو از مربیان خارجی استفاده کرد. ولاسکو به ایران آمد و به نظرم اثرات مطلوبی روی والیبال ایران گذاشت. شخصیت ولاسکو باعث شد باور بازیکنان تغییر کند. شاید ولاسکو نسبت به سایر مربیان خارجی نتایج بهتری نگرفت و تنها یک قهرمانی آسیا کسب کرد و سهمیه لیگ ملت‌ها را به دست آورد، اما می‌شود ردپای او را در والیبال ایران دید. در دوره کواچ تیم ملی عملکرد موفقی در کوتاه مدت داشت؛ اما در جام‌جهانی خوب نبود و برکنار شد. در ادامه لوزانو و کولاکوویچ سرمربی تیم ملی شدند که عملکرد آنها هم مشخص است.

*یک سری مسائل را رسانه ای نکردیم

با انتخاب من به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال بلافاصله در قهرمانی آسیا شرکت کردیم و با ترکیب متفاوت در این رقابت‌ها حاضر شدیم. ژاپن هم تنها دو بازیکن اصلی خودش را نداشت و ما توانستیم قهرمان شویم. متاسفانه ما بین قهرمانی آسیا و لیگ ملت ها ۳ بازیکن مثل جواد کریمی، میثم صالحی و علی اصغر مجرد را از دست دادیم؛ اما هیچ وقت این مسائل را رسانه‌ای نکردیم. تیم ملی با تغییرات متعدد کارش را در لیگ ملت‌ها انجام داد. در هفته اول؛ ۲ برد کسب کردیم؛ اما مورد انتقاد قرار گرفتیم و این انتقادها منصفانه نبود. هیچ کس نگفت تیم ایران کامل نبوده و می گفتند سایر تیم‌ها با تیم دومشان آمده‌اند، در حالی که اینگونه نبود. آمریکا، برزیل، لهستان و ایتالیا با ترکیب اصلی‌شان به ایران آمده بودند.

والیبال ایران برزیل

*بازی بدون معروف برای‌مان غیرقابل باور بود

در سال‌های گذشته برای مردم ما غیرقابل باور بود که تیم ملی را بدون معروف و موسوی و غفور ببینند؛ اما بدون این بازیکنان به لیگ ملت‌ها رفتیم. در هفته دوم مقابل بلغارستان خوب نبودیم؛ اما پس از آن تا پایان بازی ها خیلی خوب بودیم. در هفته آخر لیگ ملت‌ها بهترین عملکرد ایران در این رقابت‌ها بود. ما که نباید خودمان را با آمریکا و فرانسه و برزیل مقایسه کنیم. بلکه باید با خودمان مقایسه شویم.

بیشتر بخوانید:  نتایج هفته دوم لیگ برتر والیبال/ تداوم صدرنشینی سیرجانی ها

*قبول دارم که در قهرمانی جهان خوب نبودیم

در قهرمانی آسیا فقط یک ست دادیم و قهرمان شدیم. اما تیم ملی در دوره قبل از آن با ترکیب اصلی در تهران با یک شکست قهرمان شد. در لیگ ملت‌ها هفتم شدیم، در حالی که در دوره قبل تیم ملی با ترکیب کامل عملکرد خوبی نداشت. توقع دارم وقتی برای مربیان خارجی تلاش می‌شود که ذهنیت‌ها تغییر کند برای مربیان ایران هم این اتفاق صورت بگیرد. ما در قهرمانی جهان سیزدهم شدیم و موافقم که خوب بازی نکردیم.

*هیچ بازیکنی کم کاری نکرد

باید بررسی شود که مشکلات تیم ملی چه چیزی بوده است؛ اما فرمواش نشود در دوره قبل قهرمانی جهان چه نتایجی کسب شد. در مرحله دوم دوره قبل رقابت‌های قهرمانی جهان هر سه بازی را باختیم. بازیکنان، سربازان تیم ملی هستند و کسی کم‌کاری نکرد و تلاش کردند بهترین اتفاق رخ دهد. در این رقابت‌ها آمادگی کافی نداشتیم و این مسئله هم دلیل دارد.

*سربازی امین روی بازی او تاثیر داشت

در لیگ ملت‌ها تقریبا همه تیم‌هایی که درخشان حاضر نشدند در قهرمانی جهان عالی بودند. می‌خواستیم که در لیگ ملت‌ها آماده شویم؛ اما بازیکنان همه تلاش خود را برای کسب نتیجه به کار بستند. موضوعات دیگری هم مثل سربازی اسماعیل نژاد تاثیرگذار بود. این مسئله در بازی او تاثیر منفی داشت.

*به فضای مجازی اهمیت نمی دادیم

خیلی دوست داشتیم در لیگ ملت‌ها بازیکنان را محک بزنیم؛ اما برخی بازیکنان در اختیار تیم‌های پایه بودند. نمی‌توانیم برای سرمایه‌گذاری روی تفکراتمان کار کنیم؛ چون این فرصت به ما داده نمی‌شود. البته این موضوع زیاد اهمیت ندارد. مردم عاشق والیبال ما همیشه در کنارمان بودند. اهمیتی به انتقادهایی که در فضای مجازی شد نمی‌دهم. هر کسی بتواند به ما کمک کند در خدمتش خواهیم بود.

*باید از داورزنی تشکر کنم

باید از داورزنی تشکر کنم چراکه همه امکانات مورد نیاز را داشتیم. مسیر برای کار مهیا بود و باید از فدراسیون والیبال تشکر کنم.
ایتالیا یک پروسه پنج، 6  ساله را طی کرد و بازیکنان جوانی را به خدمت گرفت که در نهایت به قهرمانی جهان ختم شد. آیا می‌شود در ایران به بازیکنان جوان فرصت داد؟ در فرانسه تیلیه ۹ سال سرمربی بود و در ۶ سال اول هیچ مدالی کسب نکرد؛ اما الان قدرت اول والیبال دنیا است.

بیشتر بخوانید:  ایتالیا 3- لهستان 1/ لاجوردی پوشان بر بام جهان ایستادند + ویدئو

*توتولو فکر می کرد او سرمربی است

ما در کارمان باید بدانیم کمک مربی و سرمربی و آنالیزور وظایف‌شان چه چیزی است. من باید تعریف کنم هر کسی در تیم ملی چه وظایفی دارد. ما در جریان بازی‌های تدارکاتی به این نتیجه رسیدیم که توتولو فکر می‌کرد او سرمربی است. من به توتولو گفتم وی تنها تمرین دهنده است. او موافقت کرد؛ اما در عمل این کار را انجام نمی‌داد. در نهایت به توتولو گفتم که نمی‌توانیم همکاری کنیم. او را من انتخاب کردم؛ چون می‌خواستیم کادرفنی را تقویت کنیم.

*جزیده به خاطر مسائل مالی نیامد

در لیگ ملت‌ها قرار بود جزیده به تیم ملی اضافه شود و علی اکبری هم آنالیزور دوم تیم ملی باشد؛ اما شرایط آمدن‌شان مهیا نشد و به خاطر هزینه‌ها نتوانستند به تیم ملی اضافه شوند. من یک سوال دارم. ما در ۲ المپیک ۲ مترجم روی نیمکت تیم ملی دیدیم. هیچ کس اعتراض نکرد.

*نشد نیمیر را مهار کنیم

مصدومیت کریمی کاملا برطرف شده بود و پاسور دوم تیم ملی بود. وادی پاسور اول تیم ملی بود و از عملکرد وادی باید دفاع کنم. او تا پایان دور مقدماتی سومین پاسور مسابقات بود. از معنوی‌نژاد در جام واگنر استفاده کردم تا او را محک بزنم. این حضور معنوی‌نژاد هم به این معنی نبود که فیکس تیم ملی باشد. مقابل برزیل هم عملکرد قابل قبولی داشت. ضمن اینکه برخلاف نظر برخی دوستان اسپک‌های ما در حد جهانی نیست. مقابل هلند نشد نیمیر را کنترل کند. هیچ کس اندازه ما توانایی بازیکنان را نمی‌داند. در هر بازی که شکست می‌خوردیم عنوان می‌شود که چرا فلان بازیکن نیست. البته ما در کار دفاعی و توپ‌های برگشتی باید تقویت شویم. در سرویس‌ها رشد خوبی داشتیم.

*موسوی یک تماس هم با من نگرفت

پس از قهرمانی آسیا من با موسوی در ارتباط بودم تا او برای مسابقات جهانی در تیم ملی باشد. موسوی به اردو آمد. البته آنچنان آماده نبود؛ اما روز به روز بهتر می‌شد. روز پیش از اعزام که رسانه‌ها به اردو آمده بودند سرپرست تیم ملی عنوان کرد که موسوی از تیم ملی خداحافظی کرد. من واقعا نفهمیدم چه اتفاقاتی افتاد و تماسی هم نگرفت که دلایلش را بگوید. نیامدن او دست ما را در پوست گردو گذاشت و مشکل ایجاد شد.

بیشتر بخوانید:  نتایج هفته اول لیگ برتر والیبال

*باید بازی بدون موسوی، معروف و غفور را یاد بگیریم

چه کسی جرات داشت بگوید جای اسماعیل نژاد، بازیکن دیگری دعوت شود؟ انتقاد پس از عمل درست نیست. ما باید بازی بدون موسوی و معروف و غفور را یاد بگیریم. ما جایگزینی برای میلاد نداریم. چون کاری که او انجام می‌دهد را کسی بلد نیست.

*اشتباهاتمان که عمدی نیست

ما برای این مردم کار می‌کنیم. همین که مردم به ما احترام بگذارند برای‌مان کافی است. اگر خوب نباشیم از مردم عذرخواهی می‌کنیم. هیچ مربی و بازیکنی از ایران مهمتر نیست. اشتباهاتی که می‌شود عمدی نیست و خاصیت ورزش است. والیبال ایران قهرمان جهان نیست و با تمام ستاره‌ها یک مدال جهانی نداریم. توقع از تیم ملی باید حضور بین هفتم تا یازدهم دنیا باشد؛ اما مقابل تیم‌های بزرگ دنیا هم برای پیروزی می‌رویم. تیم ملی مقابل برزیل نگران باخت بود و به همین خاطر کمی عصبی بازی کرد. خوب شروع نکردیم و تحت فشار که قرار گرفتیم؛ نتوانستیم عملکرد واقعی‌مان را نشان دهیم.

*از علی دایی که بزرگ‌تر نیستم

انتقادهای مربیان ایرانی هیچ تاثیری در عملکردم نداشت. وقتی سرمربی تیم ملی شدم زره آهنین پوشیدم. من بزرگ‌تر از علی دایی که نیستم. به او همه گونه توهین کردند. اینکه عموم مردم به دایی احترام می‌گذارند اهمیت دارد. البته این توهین‌ها ضعف فرهنگی ما را نشان می‌دهد. می‌شود از عطایی انتقاد شود؛ اما کسی حق ندارد به ما و خانواده‌هایمان توهین کند. در خیابان از من انتقاد می‌شود و با چهره خندان جوابش را می‌دهم. الان می‌فهمم چرا وقتی علی دایی سرمربی تیم ملی بود عصبی بود.بعد از بازی با برزیل دشنام ها آغاز شد. مگر ما چند بار قهرمان جهان شدیم که این بار نشدیم؟ این مسائل از کجا نشات می‌گیرد؟

*ایتالیا در همه رده ها قهرمان شد

یک مربی والیبال مصاحبه کرد و گفته که عبادی‌پور در پست چهار است. باید دنبال پست ۲ باشیم. او حتی خبر نداشت میلاد ۱۰ سال است پست چهار بازی می‌کند. این مسائل حرف‌های کارشناسی نیست. ایتالیا اگر قهرمان شد در همه رده ها قهرمان شده است. ما همه قدرت‌های بزرگ دنیا را شکست داده ایم. اما ۲۰ بار شکست خوردیم و یک بار بردیم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.