آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

0 55

با پایان یافتن مرحله مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، تیم‌های آسیایی، خود را برای حضور در جام‌جهانی 2022 قطر و به دنبال آن جام ملت‌های آسیا 2023 آماده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، با پایان یافتن مرحله مقدماتی جام جهانی و جام ملت‌های آسیا، تیم‌های آسیایی از اواخر ماه سپتامبر یعنی همین روزهایی که در آن قرار داریم، روند آماده‌سازی خود را برای حضور در جام‌جهانی 2022 قطر و به دنبال آن جام ملت‌های آسیا 2023 آغاز می‌کنند. شش تیم حاضر در جام‌جهانی در حالی روند آماده‌سازی خود را دنبال می‌کنند که تنها دو ماه تا آغاز این مسابقات در پیش است. برخلاف گذشته 4 تیم قید آسایش خانگی را زده و به اردوهای اروپایی رفته‌اند تا با کشورهایی بازی دوستانه داشته باشند که احتمالا در جام‌جهانی با تیم‌هایی از همان قاره همگروه هستند.

طی هفته‌های گذشته تیم‌های آسیایی هم مانند بسیاری دیگر از کشورها، از پیراهن‌های جدید، برنامه‌های آینده و بازیکنان دعوت شده برای آخرین اردوی مهم پیش از جام‌جهانی رونمایی کردند. این دوره از تمرینات آماده‌سازی تیم‌ها می‌تواند آنها را به دوره اوج خودشان برساند و اهمیت بسزایی در آمادگی آنها برای حضور در جام‌جهانی خواهد داشت. این مرحله برای ارزیابی و انتخاب نفرات نهایی حیاتی است و می‌تواند بر تصمیمات مربیان تاثیر بگذارد. حالا نگاهی می‌کنیم به شرایط کشورهای آسیایی در آخرین تعطیلات رسمی فیفا:

ایران؛ بازگشت به آینده با کی روش

در چند ماه گذشته تیتر اکثر خبرهای مربوط به تیم‌های آسیایی، به ایران بازمی‌گشت. با کنار گذاشتن دراگان اسکوچیچ و بازگشت دوباره کارلوس کی روش، جو خوبی که به نظر می‌رسید در اطراف تیم ملی از بین رفته، یکبار دیگر برگشته است. چند ماه قبل هیچ چشم‌انداز مشخص و روشنی از بازی‌های دوستانه ملی در تعطیلات فیفادی وجود نداشت اما اکنون تیم ملی در اتریش به سر می‌برد تا با دو رقیب جدی به نام‌های اروگوئه و سنگال که هر دو در جام‌جهانی حضور دارند، رقابت داشته باشد. این دو بازی می‌تواند یک محک مهم و جدی برای بررسی تاکتیک‌های مربی پرتغالی باشد.

تیم ملی ایران - وضعیت مبهم لیگ پیش از جام جهانی

در لیست دعوت شدگان کی روش به تیم ملی شگفتی خاصی وجود ندارد. او برای بازگرداندن ساختار مورد نظر خود به سراغ همان ژنرال‌های قدیمی رفته؛ کسانی که در بازگشت او تاثیرگذار بوده و در گذشته به او کمک زیادی کرده بودند. بازگشت رامین رضائیان و مرتضی پورعلی‌گنجی که هر دو در لیگ داخلی فعالیت دارند یا استفاده دوباره از امید ابراهیمی 35 ساله و کریم انصاریفردی که امسال فقط 3 گل به ثمر رسانده، نشان دهنده اعتماد کی روش به چهره‌های آشنای قدیمی است. رویکرد کی روش تقریبا در خلاف جهت رویکردی بود که اسکوچیچ در تیم ملی داشت.

بیشتر بخوانید:  پشت پرده داستان داوری که می‌گویند پرسپولیسی است!

قطر؛ توهم آمادگی

درست خارج از وین، قطر میزبان جام جهانی هم اردوی تدارکاتی خود را برپا کرده است. سه ماه پس از اقامت شش ماهه آنها در اتریش، این فرض را که آنها نسبت به سایر رقبای آسیایی‌شان از شرایط بهتری برخوردار بوده و آماده‌تر هستند را تقویت کرده اما به نظر این فرضیه خوش‌بینانه باشد چراکه قطری‌ها بواسطه عدم حضور در مرحله گروهی مقدماتی جام‌جهانی، همواره از نظر آمادگی و شرایط جسمانی با مشکل مواجه بودند.

آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

نتایج ضعیف قطری‌ها در بازی‌های دوستانه مقابل مراکش، غنا و جامائیکا که تقریبا بدون لژیونرهای خود مقابل عنابی‌ها قرار گرفته بودند، نگرانی‌ها را افزایش داده است. مصدومیت بازیکنانی مانند عبدالله الاحراک و عاصیم مادیبو به رقم خوردن نتایج ضعیف کمک کرده است. البته به طور کلی مصدومیت بازیکنان، یکی از عمیق‌ترین نگرانی‌های فلیکس سانچز است و او امیدوار است که بتواند تا جام‌جهانی بازیکنانش را از مصدومیت دور نگه دارد.  شاگردان سانچز در هفته‌های باقی مانده تا مسابقات با کانادا، کرواسی و شیلی بازی دوستانه خواهند داشت. پس از این تعطیلات که کشورهای مختلف به مسابقات باشگاهی خود برمی‌گردند، قطر همچنان به روند آماده‌سازی خود ادامه می‌دهد اما از آنجاکه آنها دور از چشم رسانه‌ها تمرین می‌کنند، اینکه بدانیم چقدر آماده هستند، واقعا دشوار است.

ژاپن؛ سرگیجه انتخاب!

به تقلید از تیم ملی آلمان، ژاپنی‌ها می‌خواهند همان روش آماده‌سازی را در پیش بگیرند که ژرمن‌ها برای رسیدن به جام‌جهانی 2014 برزیل به آن اتکا کردند؛ جایی که شاگردان یواخیم لوو به بلژیک سفر کردند و در بازی‌های دوستانه موفق شدند کشور میزبان را شکست دهند و مقابل هلند هم به تساوی برسند. از آن جام‌جهانی سامورائی‌های آبی خاطره زیاد خوبی ندارند اما سفر به دوسلدورف و بازی دوستانه با آمریکا و اکوادور در هفته آینده می‌تواند عیار تیم فعلی را مشخص کند.

آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

هاجیمه موریاسو مردی است که این روزها در ژاپن در کانون توجهات قرار دارد. او با استفاده از مجموعه‌ای از بازیکنان با استعدادی که در شروع فصل جدید اروپا به خوبی در تیم‌هایشان درخشیده‌اند، تیمش را برای این بازی‌های دوستانه آماده می‌کند اما همچنان شیوه‌ی محتاطانه‌ و واکنش‌پذیر او، محل بحث در رسانه‌ها است. با عکس‌ها و شماره پیراهن‌هایی که هفته قبل از بازیکنان تیم ملی ژاپن منتشر شد، به نظر می‌رسد موریاسو از همین حالا انتخاب‌های نهایی خود را انجام داده و در اواسط نوامبر با چند تغییر، لیست او اعلام خواهد شد.

در اردوی فعلی کیوگو فوراهاشی و دایچی کامادا که هر دو در لیگ داخلی ژاپن بازی می‌کنند، در غیاب یویا اوساکو و تاکوما آسانو که به ترتیب به دلیل بیماری و مصدومیت غایب هستند، به تیم ملی دعوت شده‌اند. ترکیب تیم موریاسو در مرحله انتخابی تقریبا ثابت بوده و حالا اگر در این دو ماه باقی مانده بویژه در اردوی آلمان کسی بتواند جایگاه دیگری را در ترکیب تیم بگیرد، بعید است که موریاسو او را کنار بگذارد. با این حال رهایی تاکیهیرو تومیاسو و کو ایتاکورا از بند مصدومیت، برای سامورائی‌ها کاملا به موقع خواهد بود. احتمالا بزرگترین نگرانی موریاسو به خط دفاع و استفاده مایا یوشیدا برمی‌گردد که پا به سن گذاشته و شاید نیاز باشد برای او جایگزینی پیدا کند.

بیشتر بخوانید:  گل اول پورتو مقابل چاوز توسط مهدی طارمی + ویدئو

عربستان؛ به دنبال مهاجم تمام عیار لیگ برتر عربستان

در چند هفته اخیر با سر و صدا آغاز شده و این به نفع بازیکنانی مانند سلمان الفرج، سالم الدوسری و حسن التمبکتی در رسیدن به آمادگی بیشتر پیش از اردوی تیم ملی است. تیم اروه رنار به اسپانیا رفته تا چند بازی تدارکاتی داشته باشد. این احتمالا بهترین و مثبت‌ترین برنامه یکی از تیم‌های آسیایی است که چند ماه پس از مسجل شدن صعودش به جام‌جهانی آن را انجام می‌دهد. با این حال خلا یک مهاجم تمام عیار باعث سردرد رنار شده و به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده هم این اصلی‌ترین چالش این مربی فرانسوی باشد.

آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

صالح الشهری به عنوان انتخاب اول و عبدالله الحمدان هم تیمی او در الهلال مصدوم هستند. در عوض، رنار باید دوباره به سراغ فراس البورایکان، مهاجمی که در دوره گذشته بهترین گلزن عربستان سعودی بود، برود. او علیرغم اینکه نتوانست جایگاه ثابتی در تیم زیر 23 ساله‌های این کشور داشته باشد اما نقش مهمی در قهرمانی این تیم در جام ملت‌های آسیا ایفا کرد. این ستاره 22 ساله همچنان موثرترین و خطرناک‌ترین گزینه ارتش شاهین‌های سبز محسوب می‌شود. اگرچه در باشگاهش الفتح جایگاه خوبی ندارد و از این مساله عذاب می‌کشد.

استفاده از هارونه کامارا یکی دیگر از گزینه‌ها عربستان است. بازیکن جوانی که دعوتش به تیم ملی کمی عجیب به نظر می‌رسد اما به هر حال او توانسته خودش را بر سر سزبان‌ها بیندارد. کامارا چندین بار به تیم ملی دعوت شده اما نتوانسته خودش را تطبیق دهد. ضمن آنکه در تیم باشگاهی‌اش الاتحاد پشت سر بازیکنان بزرگ خارجی گرفته و چندان فرصت بازی پیدا نمی‌کند. ضمن اینکه رنار نسبت به استفاده از بازیکنان دورگه و اصلیت غیر عربستانی روی خوشی نشان نمی‌دهد.

بیشتر بخوانید:  قربان بردیف: فشار تمرینات پرسپولیس با ما فرق می کرد

کره جنوبی؛ هیچ جا مثل خانه نیست

تنها کشور آسیایی که تصمیم گرفت تا در تمام تعطیلات فیفادی و بازی‌های ملی در خانه بماند، کره جنوبی است. آنها در این هفته با کاستاریکا در گویانگ و با کامرون در سئول دیدار خواهند کرد. پیش از آماده‌سازی برای دهمین حضور متوالی در جام‌جهانی، آنها به جای تمرکز بر روی اردوهای مختلف آماده‌سازی، به رویکرد تاکتیکی ثابت پائولو بنتو و انتخاب‌های او اعتماد کرده‌اند. در این میان انتخاب دوباره لی کانگ این که از ابتدای فصل برای مایورکا در لالیگا به میدان رفته، هواداران کره‌ای را خوشحال کرده است. او به عنوان یک بازیکن طراح و بازیساز می‌تواند تغییرات و تفاوت‌های محسوسی را در جام جهانی برای کره جنوبی ایجاد کند.

آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

هواداران فوتبال در کره بر این باورند که دو حریف تدارکاتی انتخاب شده نمی‌توانند برای تیمشان یک رقیب جدی باشند چراکه هر دو از آن دسته تیم‌هایی هستند که در بازی عقب می‌نشینند و به حریف خود اجازه می‌دهند که مالکیت توپ را در دست بگیرد. در حالیکه رقبای کره در قطر اینگونه نیستند. حالا باید دید شاگردان بنتو مقابل کامرون و کاستاریکا چه نتیجه‌ای می‌گیرند.

استرالیا؛ جنگ با همسایه

استرالیا دیگر تیمی است که ترجیح داده روند آماده‌سازی خود را در خانه پیش ببرد. آنها در خانه راحت هستند و تصمیم دارند در دو بازی دوستانه به مصاف همسایه خود نیوزلند بروند. تیم گراهام آرنولد که در ماه ژوئن در بازی پلی‌آف مقابل پرو توانست جایگاه خود را در جام جهانی پیدا کند، آخرین بازی‌های دوستانه خود را در مسیر آماده‌سازی جام‌جهانی در خانه انجام می‌دهند و برنامه‌های تاکتیکی خود را مرور می‌کنند. اگرچه نیوزلند نمی‌تواند رقیبی جدی برای کانگوروها باشد اما برای انتخاب بازیکنان توسط آرنولد کافی به نظر می‌رسد.

آخرین سنگر پیش از جام‌جهانی 2022؛ آسیایی‌ها چگونه آماده می‌شوند؟

درون دروازه میچ لانگراک که به مدت 9 ماه از فوتبال ملی خداحافظی کرده بود، دوباره به تیم ملی دعوت شد اگرچه احتمالا متیو رایان همچون همیشه مرد شماره یک دروازه استرالیا باشد. در خط حمله مصدومیت‌ها کمی شرایط را برای آرلنود پیچیده کرده اما آدام تاگارت آماده‌ترین مهاجمی است که در حال حاضر استرالیایی‌ها در اختیار دارند. او در کنار جیسون کامینگز و گرنگ کئول می‌تواند موثر باشد. از شش مهاجم مدنظر آرنولد، فقط 3 مهاجم مسافر قطر می‌شوند و انتخاب آنها به این برمی‌گردد که هر کدام از آنها در دو بازی دوستانه پیش رو در هفت روز آینده در بریزبین و اوکلند، چگونه عمل خواهند کرد و چند گل می‌زنند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.