جام جهانی 2022/ میزبانی با بوی نفت و گاز

وضعیت قطر در آستانه جام جهانی

0 11

کشور قطر، میزبان جام جهانی 2022، به واسطه حضور در خاورمیانه از منابع نفت و گاز بسیاری برخوردار است و بسیاری از تصمیمات این کشور، بر اساس این سرمایه ها انجام می شود.

به گزارش سرخ نیوز، قطر حدود 2.9 میلیون نفر را در خود جای داده اما تنها بخش کوچکی یعنی در واقع حدود یک نفر از هر 10 نفر شهروند قطر هستند. آنها از ثروت و مزایای هنگفت ناشی از کنترل مشترک قطر بر یکی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی جهان برخوردارند. این کشور کوچک در منتهی الیه شرقی شبه جزیره عربستان به خلیج فارس می‌رسد. میدان شمالی در واقع بزرگترین میدان گازی زیر آب جهان است که قطر با ایران مشترکا از آن بهره‌برداری می‌کند. این میدان گازی تقریباً 10 درصد از ذخایر شناخته شده گاز طبیعی جهان را در خود جای داده است.

نفت و گاز، این کشور با قدمت 50 ساله را فوق العاده ثروتمند و با نفوذ کرده است. در طی چند دهه، تقریباً 300 هزار شهروند قطر از معیشت سخت با ماهیگیری و غواصی مروارید به تجارت و فروش ملک روی آورده‌اند. این کشور اکنون دارای مهمترین و بزرگترین مرکز حمل و نقل بین المللی با یک شرکت هواپیمایی ملی سودآور و یک شبکه خبری با نفوذ مانند الجزیره است و هزینه توسعه بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحده در خاورمیانه را پرداخت می‌کند.

قدرت اقتصادی قطر

قبایل قطر در بیشتر دوران حیات خود به غواصی مروارید و ماهیگیری برای بقا متکی بودند. مانند سایر نقاط خلیج فارس، زنده ماندن در بیابان‌ها برای اهالی این منطقه بسیار سخت و طاقت‌فرسا بود. اما کشف نفت و گاز در اواسط قرن بیستم زندگی در شبه جزیره عربستان را برای همیشه تغییر داد.

در حالی که بیشتر جهان با رکود و تورم دست و پنجه نرم می‌کند، قطر و دیگر تولیدکنندگان انرژی عرب حاشیه خلیج فارس از مزایای قیمت بالای انرژی بهره می‌برند. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است که اقتصاد قطر در سال جاری حدود 3.4 درصد رشد کند.

بیشتر بخوانید:  نتیجه بازی پرتغال و سوئیس / برد مقتدرانه برای رسیدن به یک چهارم نهایی

علیرغم هزینه‌های هنگفت برای آماده‌سازی جام جهانی، این کشور همچنان بیش از آنچه در سال گذشته خرج کرده، درآمد داشته و این روند احتمالا تا پایان سال 2022 ادامه خواهد داشت. ثروت قطر با افزایش ظرفیت برای صادرات بیشتر گاز طبیعی تا سال 2025، احتمالاً رشد خواهد کرد.

کشور قطر

هزینه جام جهانی

بر اساس بیانیه‌های رسمی و گزارش دیلویت، قطر از زمان برنده شدن در رقابت میزبانی جام جهانی، حدود 200 میلیارد دلار برای پروژه‌های زیرساختی و توسعه‌ای هزینه کرده است. حدود 6.5 میلیارد دلار از این مبلغ صرف ساخت 8 ورزشگاه مسابقات از جمله ورزشگاه الجنوب شده که توسط معمار مشهور فقید زاها حدید طراحی شده است. همچنین قبل از مسابقات میلیاردها دلار برای ساخت خط مترو، فرودگاه جدید، جاده‌ها و زیرساخت‌های دیگر هزینه شده است.

شرکت تحقیقاتی کپیتال اکونومیکس مستقر در لندن می‌گوید میزان فروش بلیط مسابقات نشان می‌دهد که حدود 1.5 میلیون گردشگر برای جام جهانی از قطر بازدید خواهند کرد. به گفته این شرکت تحقیقاتی، اگر هر بازدیدکننده 10 روز در این کشور بماند و روزی 500 دلار خرج کند، هزینه هر بازدیدکننده به 5000 دلار خواهد رسید. این می تواند 7.5 میلیارد دلار به اقتصاد قطر در سال جاری کمک کند. با این حال، برخی از هواداران ممکن است در در دبی و نقاط نزدیک دیگر اقامت داشته و فقط برای تماشای مسابقات به این کشور کوچک پرواز کنند.

مزایای لاکچری قطر

مانند سایر کشورهای نفتی ثروتمند در خلیج فارس، قطر یک کشور دموکرات نیست. تصمیمات توسط خانواده آل ثانی و مشاوران منتخب آنها گرفته می‌شود. شهروندان در تصمیم‌گیری‌های مهم سیاستی کشورشان نقش کمی دارند. با این حال، دولت امتیازات گسترده‌ای را برای شهروندان فراهم می‌کند که به اطمینان از وفاداری و حمایت مستمر آنها کمک کرده است.

بیشتر بخوانید:  گل اول پرتغال به سوئیس توسط راموس

شهروندان قطری از درآمد معاف از مالیات، مشاغل دولتی پردرآمد، مراقبت‌های بهداشتی رایگان، آموزش عالی رایگان، حمایت مالی از تازه ازدواج کرده‌ها، حمایت از مسکن، یارانه‌های سخاوتمندانه‌ای که قبوض آب و برق و مزایای بازنشستگی را پوشش می دهد، برخوردار هستند.

شهروندان این کشور برای پر کردن مشاغل در بخش خدمات، مانند رانندگان و پرستاران و انجام کارهای سخت ساختمانی که قطر امروزی را ساخته است، به کارگران دیگر کشورها متکی هستند.

کارگران در ساخت ورزشگاه های قطر

نیروی کار مهاجر قطر

این کشور به دلیل قوانین کار و رفتار با صدها هزار کارگر مهاجر که عمدتاً از هند، بنگلادش، پاکستان، سریلانکا، نپال و سایر کشورهای جنوب آسیا هستند، با انتقاد شدید سایر کشورها مواجه شده است. این کارگران در اتاق‌های مشترک در اردوگاه‌های کار اجباری زندگی می‌کنند و در ماه‌های طولانی تابستان، تنها با چند ساعت استراحت در ظهر، کار می‌کنند. آن‌ها اغلب سال‌ها بدون دیدن خانواده‌هایشان به خانه برمی‌گردند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که ده‌ها نفر ممکن است در اثر گرمازدگی ظاهری جان خود را از دست داده باشند. گروه‌های حقوقی به قطر نسبت به بهبود قوانین کار خود، از جمله تصویب حداقل دستمزد ماهانه حدود 275 دلار در سال 2020 و از بین بردن سیستم “کفالا” که مانع از تغییر شغل یا خروج کارگران از کشور بدون رضایت کارفرمایان می‌شد، هشدار داده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از قطر خواسته است تا غرامت کارگران مهاجری را که در حین کار در پروژه‌های مربوط به جام جهانی متحمل جراحت، مرگ و سرقت دستمزد شده‌اند، بهبود بخشد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.