آخرین خبر از وضعیت علیرضا فغانی در جام جهانی / فیفا از اشتباه او چشم پوشی می‌کند؟

0 3,030

با وجود شایعات مطرح شده برای بازی اروگوئه پرتغال، اما علیرضا فغانی و کمک های ایرانی او همچنان در دوحه حضور دارند و احتمال دارد به زودی در تورنمنت قضاوت کنند.

به گزارش سرخ نیوز، اشتباه علیرضا فغانی در دقایق پایانی مسابقه پرتغال و اروگوئه و اعلام پنالتی به سود یاران کریس رونالدو جنجال بزرگی در فضای داوری جام جهانی ایجاد کرده است. در شرایطی که فغانی ابتدا برخورد توپ با دست ماریا خیمنز مدافع اروگوئه را خطای هند تشخیص نداد، اما بعد از اعلام کمک داوران ویدئویی و بررسی صحنه از طریق مانیتور نظر خود را تغییر داد و به سود پرتغال پنالتی گرفت. بعداز آن بازی سرمربی تیم ملی اروگوئه انتقادهای تندی علیه داور ایرانی بر زبان آورد.

حالا با گذشت چند روز از آن اتفاق با توجه به حذف اروگوئه از رقابت‌های جام جهانی هواداران آبی‌پوش و همچنین مقامات فوتبال این کشور به اعتراض نسبت به تصمیمات داوری علیه تیم ملی اروگوئه در جام جهانی پرداختند.

در چنین شرایطی بازار شایعات پیرامون فغانی داغ شده است؛ برخی رسانه‌های خارجی گزارش داده‌اند که فغانی از سوی فیفا از جمع داوران قضاوت کننده در جام جهانی خارج شده و حتی به او گفته شده که قطر را ترک کند اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد چنین موضوعی صحت ندارد.

آخرین خبر از وضعیت علیرضا فغانی در جام جهانی / فیفا از اشتباه او چشم پوشی می‌کند؟

فغانی که به همراه محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی دو کمک داور ایرانی در جام جهانی قضاوت کرده، همچنان در دوحه حضور دارند و هیچ اعلامی درباره خروج نامشان از جمع داوران قضاوت کننده را دریافت نکرده‌اند. کمیته داوران فیفا اگرچه به صورت غیرمستقیم بر اشتباه فغانی صحه گذاشته‌اند اما آنها هنوز تصمیم جدیدی درباره تیم داوری ایران اتخاذ نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید:  کامیابی نیا: فدراسیون باید این مربی را 10 جلسه محروم کند! / داور در دو قدمی اش پنالتی ما را ندید

مسأله اصلی در این خصوص اعلام پنالتی از سوی فغانی بعد از اصرار کمک داور ویدئویی بازی پرتغال و اروگوئه است. داور ایرانی در صحنه مذکور ابتدا رای به ادامه بازی داد اما دقایقی بعد وقتی چند بار در گوشی رادیویی خود پیامی را مبنی بر رخ دادن پنالتی دریافت کرد، به سراغ مانیتور VAR رفت تا صحنه را چک کند. جالب اینکه هنگام بررسی دوباره صحنه از سوی فغانی نیز ظاهرا او پیام جدیدی را از کمک داور ویدئویی مبنی بر رخ دادن خطای هند دریافت می‌کند و در نهایت با بازگشت به زمین چمن پنالتی را اعلام می‌کند.

به عبارت بهتر می‌توان گفت در صحنه پرحاشیه کمک داور ویدئویی فغانی را به اشتباه بزرگی انجام داده و البته که تمام مکالمات رد و بدل شده ضبط شده و در آرشیو کمیته داوران فیفا وجود دارد.

علیرضا فغانی

از سوی دیگر مقامات کمیته داوران فدراسیون جهانی و در رأس آن پیر لوییجی کولینا نیز برای در نظر گرفتن نمره داوران موضوع اصرار کمک داور ویدئویی برای گرفتن پنالتی را نیز در نظر می‌گیرند. اگرچه مسئول اعلام پنالتی مستقیماً شخص علیرضا فغانی است اما احتمال اینکه کمیته داوران از اشتباه داور ایرانی چشم‌پوشی کند، زیاد است.

بیشتر بخوانید:  انتقاد اولیور کان از عملکرد بایرن مونیخ

چیزی که مشخص است، فغانی و کمک‌های ایرانی او همچنان در دهکده جام جهانی حضور دارند. آنها قطعا توضیحات خود را درباره صحنه جنجالی به فیفا و ناظر داوری بازی پرتغال و اروگوئه ارائه کرده‌اند و حالا باید در انتظار تصمیم مقامات ارشد کمیته داوران فدراسیون جهانی باشند.

در شرایط فعلی هیچ بعید نیست که با توجه به سابقه درخشان فغانی در تورنمنت‌های معتبر گذشته و همچنین تجربیات ارزشمند تیم داوری ایران، کولیناو همکارانش بار دیگر برای قضاوت در جام جهانی به آنها اعتماد کنند و فرصت دوباره‌ای به فغانی، منصوری و ابوالفضلی بدهند. اتفاقی که اگر تحقق یابد و بدون اشتباه از سوی داوران ایرانی ادامه یابد، می‌تواند شانس قضاوت در فینال جام جهانی را بار دیگر به آنها برگرداند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.