مهدی: با وجود نیروهای شهرداری اراک نتوانستند برف را جمع کنند

برای برگزاری بازی‌ها خودمان را با اروپا مقایسه نکنیم

0 125

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ گفت: سرمربی تیم ملی برای آسیب ندیدن نفرات از ما خواست دربی پس از جام‌جهانی برگزار شود.

به گزارش سرخ نیوز، سهیل مهدی در مورد اینکه وضعیت جوی برخی مواقع دست سازمان لیگ را برای برنامه‌ریزی مسابقات می‌بندد اما برای دو مسابقه یعنی ملوان و فولاد و آلومینیوم اراک با گل‌گهر سیرجان انتقاد وجود دارد که اگر تیم‌ها 24 ساعت اضافه‌تر در محل برگزاری بازی می‌ماندند آن مسابقه برگزار می‌شد، اظهار داشت: این مقایسه به درستی انجام می‌شود حق همه است که بدانند چه اتفاقی رخ می‌دهد. تیم‌ها را به شرطی 24 ساعت در محل برگزاری بازی نگه می‌داریم که مطمئن شویم با یک تأخیر می‌توانیم بازی را برگزار کنیم. در مورد بحث ورزشگاه انزلی باید بگویم شب قبل از مسابقه ملوان و فولاد بارش شدیدی داشتیم و روی زمین هم کاور نکشیده بودند.

وی افزود: در بازی روز گذشته ملوان با نفت مسجدسلیمان کاور روی زمین کشیده شده بود و داور تشخیص داد پس از جمع‌آوری این کاور تیم‌ها به درون زمین برگردند، در واقع تشخیص داور است که بازی برگزار بشود یا نشود. پس از بررسی داوری بازی ملوان و فولاد تشخیص داد آبی که در زمین جمع شده به مراتب بیشتر از حد معمول است و فردای آن روز نیز بارندگی را پیش‌بینی کرده بودند. مسأله بعدی که از همه مهمتر بود این است که طبق برنامه قبلی که با اسکوچیچ بسته بودیم باید فردای آن روز لیگ را تعطیل می‌کردیم و به تیم‌ها مرخصی می‌دادیم. کی‌روش یک هفته بعد از آن اتفاق به تهران آمد اما ما به باشگاه‌ها اعلام مرخصی کرده بودیم تیم‌ها بر این اساس برنامه‌ریزی کرده و می‌توانستند به بازیکنانشان مرخصی بدهند یا ندهند.

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ عنوان کرد: بر اساس جمعی جهات اعلام تعطیلی کردیم و داور هم مطابق آبگرفتگی زمین تشخیص داد بازی شرایط برگزاری را ندارد و علیرغم میل باطنی دیدار ملوان و فولاد را معوق کرد. از نظر ما بهتر است بازی‌ها برگزار شود و تمایل داریم این اتفاق بیفتد. در مورد دیدار آلومینیوم و گل‌گهر من باید بگویم تلاش زیادی برای جمع‌آوری برف روی زمین ورزشگاه امام خمینی (ره) شد اما برف خیلی سنگین بود و بارش هم ادامه داشت. پیش‌بینی کرده بودند یک روز پس از بازی نیز این بارش ادامه دارد. تقریبا تا ظهر روز مسابقه در حال جمع‌آوری برف بودند اما به حدی شرایط سخت و سنگین بود که با وجود اضافه شدن نیرو دیدیم این برف قابلیت جمع شدن ندارد. بارش برف آن روز اراک به حدی سنگین بود که در همین هفته که بازی آلومینیوم مقابل فولاد برگزار شد هنوز این برف کنار زمین بود.

وی در مورد اینکه آیا برف اراک سنگین‌تر بود یا برف تبریز چون با وجود بارش سنگین در تبریز امروز قرار است مسابقه تراکتور و استقلال برگزار شود توضیح داد: می‌توانید مدیرعامل باشگاه آلومینیوم را روی خط بیاورید تا بگوید با وجود نیروهایی که شهرداری اراک و کارخانه ایرالکو در اختیار ما گذاشتند نتوانستند برف را جمع کنند. باید کل کاور را با هم جمع کنیم در غیراینصورت کاور تکه‌تکه خواهد شد. با وجود تمام تلاش‌ها نتوانستند برف را جمع کنند و ناچار شدیم بازی را معوق کنیم.

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ عنوان کرد: روز گذشته برف را در تبریز جمع کردند اما آب و هوا یاری نکرد بازی را برگزار کنیم. به همین دلیل برف جمع شده و هوا به سمت بهتر شدن می‌رود با امید به خدا دیدار تراکتور و استقلال امروز ساعت 14 برگزار خواهد شد.

مهدی در خصوص زمان ریاست علی کاظمی در کمیته برگزاری مسابقات سازمان لیگ حالتی وجود داشت که بازی‌ها 5 روز یکبار برگزار می‌شود و آیا امکان نداشت از اردوی تیم ملی در وین همین برنامه‌ریزی را انجام داد تا نیم‌فصل لیگ برتر قبل از جام‌جهانی به اتمام برسد، گفت:‌برنامه‌ریزی کرده بودیم که اگر 15 هفته هم نشد با برگزاری 14 هفته قبل از جام‌جهانی نیم‌فصل را ببندیم. تغیرات پی در پی سرمربی‌ها تغییر برنامه‌ها و کاستی‌هایی که آنها داشتند شرایط را تغییر داد. به هر حال جام‌جهانی پیش‌رو بود و من و کمیته مسابقات نمی‌توانستیم با برنامه مسابقات تقابل کنیم. من با کی‌روش دو سه جلسه برگزار کردیم تا برنامه‌ریزی شود. کی‌روش اعتقاد داشت بازیکنان داخلی از لحاظ‌ آمادگی بدنی به سطح لژیونرها برسند و ما هم نمی‌توانستیم نه بگوییم. به همین دلیل بازی‌ها را بر اساس برنامه‌ریزی تیم ملی لغو کردیم.اگر برنامه تیم ملی اجازه می‌داد و می‌توانستیم به صورت فشرده 4، 5 روز یکبار مسابقات را برگزار کنیم این امکان وجود داشت که با نیم‌فصل قبل از جام‌جهانی تمام شود.

وی در خصوص اینکه آیا نمی‌توان با توجه با شرایط جوی طوری بازی‌ها را پیش برد که در آذر نیم‌فصل مسابقات به هر طریقی به اتمام برسد توضیح داد: همواره تورنمنت‌های بین‌المللی حاکم بر برنامه‌های سازمان لیگ است و ما هم تابع نهادهای بالادستی هستیم. اگر بخواهم برنامه‌ نیم‌فصل را تا آذر بدهم باید شهریور یا مهر مسابقات را شروع کنم.بحثی که داریم این است که باید خودمان را با اروپا مقایسه نکنیم. در این قاره تعطیلی دو روزه ژانویه وجود دارد که مثلا در انگلیس همان دو روز هم بازی برگزار می‌شود. دیدید مهدی طارمی هم رفت و در اروپا گلزنی کرد. در تقویم و سررسید ما تعطیلی‌ها مشخص است برخی مناسبت‌ها و روزها را داریم که در تقویم تعطیل نیست اما تلاش می‌شود بازی‌ها در آن برگزار نشود مثل چهارشنبه‌سوری. به حدی از این موارد داریم که باید بپذیریم نمی‌توان خودمان را با اروپا مقایسه کنیم.

بیشتر بخوانید:  کنعانی زادگان : استوری من ربطی به فوتبالی ها نداشت

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ تصریح کرد: با وجود تمام پیشرفت‌های قاره آسیا هنوز فوتبال در این قاره مثل اروپا نیست. 20 روز یا یک ماه مانده به پایان مسابقات لیگ قهرمانان سبب شد فولاد تقویم خود را یک ماه جابه‌جا کند. اتفاقاتی از این قبیل همیشه برنامه‌های ما را دستخوش تحولات می‌کند.

وی گفت: یک روز شوخی کردم گفتم برنامه سازمان لیگ مثل تورهای لحظه آخری شده که یک جایی ناگهان کل برنامه عوض می‌شود و جای دیگر یک روز خالی و باید در آن بازی برگزار کنند. اکنون تقویم برنامه خودم را تا پایان فصل نوشته‌ام اما چرا فقط چرا 6 هفته را اعلام کردم؟ به این دلیل که مثلا سرمربی تیم ملی در حال حاضر مشخص نیست.

مهدی افزود: فیفا‌دی ما 8 فروردین تمام می‌شود ولی از 29 اسفند تا آن مقطع فیفا‌دی داریم اما مشخص نیست سرمربی تیم ملی چه کسی است و در این برنامه می‌خواهد چه کار کند و … این مسائل را نمی‌دانیم و به همین دلیل نمی‌توانیم برای شب عید برنامه بگذاریم.

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ اضافه کرد: راه‌های دسترسی شهرها و هتل‌ها را هم داریم. این هفته به دلیل فرا رسیدن سالگرد شهید سلیمانی در کرمان برنامه‌های فرهنگی خوبی داشتند. مردم بسیار زیادی از اقصی‌نقاط ایران و حتی کشورهای همجوار به کرمان آمده و حدود 180هزار نفر در هتل‌های این شهر اقامت کردند. به همین دلیل نتوانستیم در این ایام برای تیم‌های پایه و امیدها بازی برگزار کنیم زیرا هتل و پرواز نبود و مسؤول در دسترس نداشتیم. همین نفت مسجدسلیمان برای رسیدن به انزلی دو پرواز چارترش لغو شد.کشور ما اروپا نیست که سوار قطار شویم و یک ساعت بعد در کشور همسایه باشیم. سفر درون‌استانی ما 4 ساعت طول می‌کشد. باید بپذیریم الگوبرداری از برنامه‌های بین‌المللی سخت است.

وی ادامه داد: من هر پیشنهادی را می‌پذیرم و به آن نه نمی‌گویم اما باید تقویم را هم ببینیم. فردی آمد و گفت به تیم ما ظلم کرده‌اید. گفتم باید چه کار می‌کردیم.اعلام کرد اگر برنامه را اینگونه می‌چیدید خیلی اتفاقات بهتری می‌افتاد. تقویم را جلویش گذاشتم و گفتم هر جوری که دوست داری برنامه تیمت را بچین من هم گوش می‌دهم. پس از چیدن برنامه آن را به من داد و گفتم عالی است اما گفتم یک روز شهادت و روز دیگر … است آن مربی به من گفت مگر باید این‌ها را هم حساب کنیم؟ مگرها در تقویم ما خیلی زیاد است.

مهدی در خصوص اینکه اگر به عقب باز گردیم باز هم دربی را پس از جام‌جهانی برگزار می‌کند گفت:‌ اگر به عقب بازگردیم همچنان روی برنامه خود می‌ماندم اما سرمربی تیم ملی برای آسیب ندیدن نفرات از ما خواست این بازی پس از جام‌جهانی برگزار شود.

 

وی در مورد اینکه آیا به عنوان یک فرد فوتبالی می‌پذیرد بازیکنان فقط در دربی مصدوم شوند و اگر این مسابقه قبل از اعزام تیم به قطر برگزار می‌شد شاهد دیدار جذاب‌تری بودیم گفت:‌قطعا بازی زیباتر می‌شد. بازی آنگونه که پس از جام‌جهانی زیبا بود در برنامه ما هم بود که این کار را انجام بدهیم اما سرمربی تیم ملی از ما چنین درخواستی کرد.

مسؤول کمیته مسابقات سازمان لیگ در خصوص اینکه آیا سفارشی برای برگزار نشدن دیدار ملوان و فولاد دریافت کرده بود پاسخ داد: به هیچ عنوان. صادقانه و اخلاقی به همه عزیزان می‌گویم تا روزی که زنده هستم سفارشی را قبول نمی‌کنم و هیچ سفارشی هم به من نشد. در یکی دو هفته اخیر خواسته‌هایی از من داشتند که باید به محرمانه بودن آن مؤمن باشیم. مواردی مطرح شد اما آنها را انجام ندادیم. شرایط مقداری سخت شد اما کار خودمان را انجام دادیم. در مورد لغو بازی در شرایط‌ آب و هوایی خاص فقط داور تصمیم می‌گیرد من در این زمینه ذی‌نفع نیستم و حق دخالت ندارم به همین دلیل از همکارانم می‌خواهم به هیچ وجه دخالتی در تصمیم داور نداشته باشند. در مورد یک ورزشگاه بارها گفته‌ام شرایط برگزاری ندارد اما اگر ورزشگاهی را تأیید کنید مطابق شرایط آب و هوایی و قوانین فوتبال داور تصمیم‌گیرنده است.

مهدی در خصوص اینکه آیا برای فصل آینده گزینه VAR یکی از الزامات تأیید ورزشگاه‌هاست گفت: در کنار این سیستم خیلی چیزهای دیگر هم برای تأییدیه ورزشگاه‌ها می‌خواهیم. چقدر خوب است که VAR یک الزام برای تأیید ورزشگاه‌ها شود. از این موضوع استقبال کرده و اگر دستور بدهند از باشگاه‌ها می‌‌خواهیم سیستم را داشته باشند اما در کنار VAR ورزشگاه آزادی که نگین استادیوم ماست شرایطی دارد که وضعیت سکوهایش را همه می‌دانند. مسائل پنهان‌تری هم در این ورزشگاه داریم از جمله صوت استادیوم. اهالی رسانه و افرادی که در VIPهمه می‌گویند صوت خوب است اما خواهش می‌کنم یکبار هم به روبه‌روی این جایگاه‌ها بروید تا وضعیت را متوجه شوید. اکو، سیستم پرتابل و … را مقابل VAR می‌گذاریم و می‌گوییم شرایط خوب است در صورتی که روبه‌رو اصلا خوب نیست. صوت ورزشگاه برای اعلام تعویض‌ها نیست بلکه از لحاظ امنیتی از قبیل زلزله و مواردی دیگر است. ورزشگاهی به این بزرگی از لحاظ صوت،‌ اسکوربرد و شرایطی از این قبیل در حداقل قرار دارد.

بیشتر بخوانید:  پیام بیرانوند به سرخپوشان پس از جنجال های اخیر + عکس

وی درخصوص مشکلات ورزشگاه آزادی و اینکه چه قدر این استادیوم کار دارد تا به عنوان مهم‌ترین ورزشگاه ایران به بهترین هم تبدیل شود، توضیح داد: آخرین رویداد مهمی که پشت سر گذاشتیم، جام جهانی است‌. ورزشگاه ۹۷۴ را ساختند و پس از برگزاری ۵ بازی جمع کردند. حتی راه‌پله‌های این ورزشگاه با استادیوم‌های ما قابل مقایسه نبود. ورزشگاه پرتابل موقت بود. باید بپذیریم که باید استانداردها را در سازمان‌های ورزشی از جمله ورزشگاه‌ها داشته باشیم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ اضافه کرد: صوت، اسکوربرد، رختکن، اتاق‌های رسمی‌، جایگاه خبرنگاران و VIP باید استاندارد باشند. بالاترین جایی که مقام‌های شخیص کشور وارد آن می‌شوند، VIP است. حتی حاضر نیستید مبلمان این جایگاه را با مبلمان خانه خود مقایسه کنید و روی آن بنشینید. مبلمان منزل من و شما، میهمان‌پذیرتر است. چگونه یک مقام بزرگ بین‌المللی را می‌خواهیم میزبانی کنیم؟ باید شرایط را کیفی کنیم.

مهدی ادامه داد: روزی تیم فولاد در ورزشگاه تختی اهواز بازی می‌کرد و خواهش کردیم به ورزشگاه غدیر بیایند. مدیرعامل باشگاه می‌گفت ۲۰۰ تماشاگر به ورزشگاه تختی که وسط شهر است به زور می‌آیند. غدیر که ۲۰ کلیومتر آن طرف شهر اهواز است‌‌. یک سال رد پای ما مانده بود زیرا جاده متروکه بود. پس از خراب شدن زمین تختی، ناچار شدند به غدیر بیایند. جوری شد که برای بازی فولاد و السد در لیگ قهرمانان آسیا که رائول گونسالس هم، بازیکن تیم قطری بود از روی دیوار آدم به داخل غدیر می‌آمد. دهکردی می‌گفت اصلا فکرش را نمی‌کردم چنین اتفاقی بیفتد‌. ورزشگاه خوب به تیم شخصیت می‌دهد و بازی و پخش را زیباتر می‌کند.

وی ادامه داد: ۲ روز قبل یک بازی لیگ ما با دو دوربین فیلم‌برداری می‌شد. پخش زنده این بازی لیگ برتری حرکت آهسته نداشت. در آبادان به طرف می‌گویم دوربین را عقب تر بیاور زیرا مانع دید است اما جواب می‌دهد عقب تر بیایم، نمی‌توانم تصویر بگیرم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ درمورد اصلاح ساعت برگزاری بازی‌ها در هفته‌های اخیر و بازگشت به روند قبلی در برنامه هفته شانزدهم، گفت: دو استان سه تیم یعتی خوزستان و کرمان را داریم. صرف نظر از بحث پخش، همواره دو تیم از این استان‌ها در هر هفته میزبان هستند. عوامل استان از جمله یگان ویژه، صدا و سیما و ساختارهایی مثل هتل و رفت و‌ آمد باید در اختیار دو تیم قرار بگیرد. به همین دلیل مدیریت سخت‌تر می‌شود.

مهدی افزود: برخی مواقع تیم‌های استان به هم می‌خورند. هر دو هم می‌خواهند پخش داشته باشند‌. چند استان دو تیمه هم داریم. تهران چهار تیمه است. همه این‌ها دوست دارند بازی‌ها پخش شود و با هم نیفتند‌. تیم مقابل هم نمی‌تواند شرایط را ایجاد کند. به ناچار برخی بازی‌ها با هم تداخل زمانی پیدا می‌کند اما سعی داریم این اتفاق نیفتد.

وی در گفت و گو با برنامه “ورزشگاه” درخصوص اینکه مثلا در تاریخ ۸ اسفند امکان ندارد بازی گل گهر با پیکان و ذوب آهن با مس کرمان نیم ساعت بالا و پایین شود تا تداخلی پیش نیاید، گفت: در حال برنامه‌ریزی هستیم. باید همه بازی‌ها را ببینیم.

مسئول کمیته مسابقات سازمان لیگ درخصوص اینکه آیا برنامه‌ای برای بازگشت تماشاگران به ورزشگاه‌ها در نیم‌فصل دوم وجود ندارد، اظهار داشت: خیلی از شهرها به سمت ورود تماشاگران می‌‌روند. اگر ورزشگاه آزادی را کنار بگذاریم، بحث زیرساخت ورزشگاه مهم است‌. ۳_۲ استادیوم هنوز به شرایط پذیرش تماشاگر نرسیده‌اند. اصلا بحث مجوز برگزاری بازی نیست اما سکوهای ورزشگاه وطنی هنوز زیرساخت لازم ندارد. در ورزشگاه یادگار امام تبریز ترمیم‌ها انجام شده اما هنوز گیت‌های بلیت فروشی راه‌اندازی نشده است. در انزلی گیت‌ها نصب شده و شرایط مدنظر ما در حال اتمام است. تاییدیه‌هایی از سازمان لیگ باید بگیرند تا ورزشگاه واجد حضور تماشاگر شود.

مهدی افزود: پس از فراهم شدن زیرساخت‌ها برای میهمان پذیری تماشاگران، نظر شورای تامین هم مهم است. قبل از کرونا بلیت فروشی الکترونیکی داشتیم اما الان تجهیزات مربوطه در سه ورزشگاه از رده خارج شده است‌.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.