فرمت جدید جام جهانی به سود ایران

۱۲ گروه چهار تیمی و افزایش تعداد مسابقات از ۶۴ به ۱۰۴

0 49

فیفا قرار است فردا تصمیم خود برای افزایش تعداد تیم‌های حاضر در جام جهانی از ۳۲ به ۴۸ را رسما اعلام کند.

به گزارش سرخ نیوز، یک روز پیش از هفتاد و سومین کنگره فیفا و اجلاس فدراسیون جهانی فوتبال در پایتخت رواندا، رسانه‌های مختلف انگلیسی، آمریکایی و اسپانیایی به شواهدی از نهایی شدن تصمیم مدیران بالاترین نهاد اجرایی فوتبال برای فرمت جام جهانی ۲۰۲۶ آمریکا رسیده‌اند.

آنطور که نشریه خبری – تحلیلی اتلتیک گزارش داده فیفا طرح گروه‌بندی سه تیمی را به طور کامل گنار گذاشته و قرار است اولین جام جهانی برگزار شده با سه میزبان را با گروه‌های چهار تیمی دنبال کند. همچنین فیفا قرار است فردا تصمیم خود برای افزایش تعداد تیم‌ها از ۳۲ به ۴۸ را رسما اعلام کند.

فیفا ابتدا تصمیم داشت جام جهانی ۴۸ تیمی را در ۱۶ گروه سه تیمی برگزار کند تا به این ترتیب از بیشتر شدن تعداد مسابقات و همچنین روزهای برگزاری جام جهانی جلوگیری کند اما جذابیت بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی قطر باعث شد تا تصمیم‌گیران ارشد فوتبال راه دیگری را بروند: ۱۲ گروه چهار تیمی و افزایش تعداد مسابقات از ۶۴ به ۱۰۴.

بیشتر بخوانید:  مغز متفکر سوئیس روی نیمکت تیم ملی ایران؟

در این سیستم همچنین جام جهانی به جای یک ماه، در ۳۹ روز برگزار خواهد شد تا طرفداران فوتبال بیش از یک هفته بیشتر امکان تماشای بازی‌های این تورنمنت را داشته باشند. البته در این خصوص نگرانی‌های محیط زیستی برای افزایش تعداد سفرها و برگزار مسابقات بیشتر هم وجود داشت اما فیفا در نهایت توانسته بر این نگرانی‌ها فائق بیاید و تصمیم خود را نهایی کند.

در این سیستم ۱۲ تیم صدرنشین هر گروه به همراه تیم‌های دوم راهی مرحله حذفی خواهند شد. همچنین هشت تیم برتر سوم هم راه مرحله حذفی هم راه مرحله حذفی را پیدا می‌کنند‌. به این ترتیب تیم‌هایی که در فرمت ۳۲ تیمی شانس کمتری برای صعود داشتند، حالا با اقبالی ویژه برای حضور در مرحله حذفی مواجه می‌شوند.

سه تیم حاضر در جام جهانی 2026 مشخص شدندبعد از جام جهانی قطر انتقادات زیادی به فیفا برای انتخاب گروه‌بندی سه تیمی مطرح بود؛ انتقاد نخست به احتمال تبانی در بازی آخر مرحله گروهی برمی‌گشت و انتقاد دیگر مربوط به کاهش حداقل تعداد بازی از سه به دو بود.

بیشتر بخوانید:  خلاصه بازی رئال مادرید 2 رایووایکانو 1

این فرمت شاید بهترین موقعیت برای تیم‌هایی نظیر ایران باشد تا حضور خود در جام جهانی را طولانی‌تر کنند و در کنار کسب تجربه و اعتبار فوتبالی، بهره مالی بیشتری را هم از حضور در مهم‌ترین تورنمنت ملی فوتبال ببرند.

در نهایت باید منتظر اجلاس و کنگره روز چهارشنبه فیفا ماند که در آن طرح انتقاد برانگیز اینفانتینو برای گروه‌بندی سه تیمی کنار گذاشته می‌شود اما او به آرزوی دیرینه خود، یعنی جام جهانی ۴۸ تیمی می‌رسد. البته شاید با این فرمت دیگر کسی هم به این رییس پرسروصدای فدراسیون جهانی فوتبال خرده نگیرد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.