شبی که مسیر بوکسور مکزیکی را عوض کرد / چگونه شکست مقابل فلوید می‌ ودر از کانلو آلوارز اسطوره ساخت؟

کدخبر (229956) | 09 مهر 1402 | ساعت 02:55
0 982
شبی که مسیر بوکسور مکزیکی را عوض کرد / چگونه شکست مقابل فلوید می‌ ودر از کانلو آلوارز اسطوره ساخت؟
کانلو آلوارز توانست با درس گرفتن از شکست مقابل فلوید می‌ودر، سرعت پیشرفت را خود را افزایش دهد.

به گزارش سرخ نیوز، رقابت طولانی مدت میان فلوید می‌ودر و مانی پاکیائو تا مدت‌ها جذابیت تجاری خود را حفظ کرده بود اما با ظهور نشانه‌های افول پاکیائو و شناخته‌شدن می‌ودر به عنوان برترین بوکسور دوران جدید، وقت آن رسیده بود که کانلو آلوارز که جوان‌تر، جسورتر و شکست‌ناپذیر بود، به عنوان بوکسوری در نظر گرفته شود که می‌تواند به روند شکست‌ناپذیری فلوید می‌ودر پایان دهد.

فلوید می‌ودر همانطور که خود را به عنوان بهترین بوکسور عصر خودش معرفی کرده بود، در مسابقه هم می‌توانست بهترین باشد و کسی به گرد پایش نرسد. او از زمان مبارزه در می 2007 با اسکار دلا هویا در دسته متوسط سبک وزن، از مزایای قابل توجه سن و وزنش لذت برده است.

زمانی که او با ریکی هاتون مبارزه کرد، تنها 67 کیلوگرم وزن داشت؛ جایی که هاتون فوق سبک وزن و طبیعی پیش از آن فقط یک بار مبارزه کرده و در آن به مشکل خورده بود. خوان مانوئل مارکز بزرگ رقیب بعدی می‌ودر بود که از دسته سبک وزن به ولترویت منتقل شد و پس از آن در دسته پر وزن به قهرمانی رسید. در زمان آن مبارزه مارکز آنقدر تنبل شده بود که در تصاویر تلویزیونی هم کاملا قابل مشاهده بود. 

شین موزلی زمانی به فلوید می‌ودر رسید که به طور قابل توجهی از دوران اوجش فاصله گرفته بود. آنها در دسته ولترویت با هم مبارزه کردند. رقیب بعدی می‌ودر ویکتور اورتیزی بود که به تازگی از دسته فوق سبک وزن به دسته ولترویت منتقل شده بود. میگوئل کوتو اوج خود را در دسته متوسط میان وزن پشت سر گذاشته بود که رقیب می‌ودر شد. در این مبارزه کوتو و می‌ودر هر دو در یک وزن مشترک قرار داشتند.

می‌ودر سپس به مصاف رابرت گوئررو رفت که در وزن پایین‌تری قرار داشت. در همین زمان روند پیشرفت کانلو آلوارز هم آغاز شده بود و او هم با نام‌های برجسته‌ای مبارزه می‌کرد. آلوارز به رکوردهای خارق‌العاده‌ای دست پیدا کرد و توانست رقبایش را در مسیر جاودانگی یکی پس از دیگری شکست دهد.

هوش کانلو آلوارز به کمک او آمد

زمانی که آلوارز 23 سال داشت برای سایر قبای دسته متوسط میان وزن یک تهدید جدی محسوب می‌شد و می‌شد تصور داشت که او خیلی زود از همه آنها پیشی بگیرد. او با ضریب هوشی بالایی که داشت که مشابه آن تنها در فلوید می‌ودر و سایر بوکسورهای برجسته تاریخ دیده‌ می‌شود، توانست به سرعت پیشرفت کند.

همچون می‌ودر که در 36 سالگی مقابل کانلو آلوارز قرار گرفت، آلوارز در بازی‌خوانی رقبای خود و انجام تنظیمات لازم برای انطباق و پیروزی یکی از بهترین‌ها بود. همچنین بر خلاف دیگر مبارزان برتر تاریخ، مواقعی وجود داشت که او نقاط قوت حریفانش را به سرعت تشخصی می‌داد. مانند مبارزه او با گنادی گولووکین در سال 2018 که نشان داد چقدر در خواندن دست حریفانش چیره‌دست است. این بدین معنی بود که آلوارز می‌تواند روند مبارزه را با ماهیت رقبایش تغییر دهد و در هر مبارزه نسبت به مبارزه قبلی در عملکردش بهبود ایجاد کند.

می‌ودر با آگاهی از پیشرفت مداوم و این واقعیت که فراخوان‌ها برای مبارزه با آلوارز افزایش می‌یابد، از نفوذ خود به‌عنوان مبارز پیشرو در جهان برای مذاکره در مورد رقابت بین آنها در وزن 69 کیلوگرم که دو کیلوگرم کمتر از وزنی بود که مبارز مکزیکی انتظارش را داشت، استفاده کرد. با این حال زمان مبارزه برقرار شد و می‌ودر در شهری که از وی بت ساخته بودند، مقابل آلوارز قرار گرفت. می‌ودر در طول 12 راندی که مقابل آلوارز قرار گرفت، آنقدر مسلط بود که با امتیاز 116-112 مقابل رقیب جوانش به پیروزی برسد. دو کیلوگرم وزن اضافه آلوارز شاید در ابتدا یک مزیت برایش محسوب می‌شود اما کمترین تفاوت را درون رینگ رقم زد. 

آلوارز اعجوبه‌ای است که در نوجوانی با مردان بزرگتر از خودش مبارزه کرد و برای اولین بار شکست خورد. زمانی که می‌ودر پس از شکست دلا هویا به عنوان چهره‌ای برجسته در ورزش بوکس جانشین او شد، برنامه‌های آلوارز برای انجام همین کار با شکست دادن می‌ودر، به هم ریخت. آلوارز به سرعت متوجه شد که سرعت و توانایی لازم برای موفقیت در نقشه طراحی شده خود را ندارد و دست او توسط می‌ودر خوانده می‌شود.

درس بزرگی که کانلو آلوارز از شکست مقابل فلوید می‌ودر گرفت

تعداد کمی از مبارزان، پس از چنین شکستی واقعا بهبود می‌یابند. آلوارز آن شب توسط می‌ودر به طرز وحشیانه‌ای مورد ضرب و شتم قرار نگرفت اما او به طرز بی رحمانه‌ای از شکست خود آگاه شده بود. اگر بخواهیم به موارد مشابهی اشاره کنیم می‌توانیم از کلی پاولیک یاد کنیم که در دوره‌ای همچون آلوارز مورد توجه قرار گرفت و پس از شکست مقابل برنارد هاپکینز در سال 2008 هرگز دیگر دیده نشد. یا دیوید پرایس که زمانی به عنوان قهرمان آینده سنگین وزن جهان شناخته می‌شد، پس از شکست مقابل تونی تامپسون در سال 2013، هرگز دیگر نتوانست تعادل خود را به دست آورد.

با این حال آلوارز به طور قابل توجهی متفاوت بود. او شش ماه بعد از شکست مقابل فلوید می‌ودر، دربرابر آلفردو آنگولو به برتری رسید و سپس در همان مکان با اریسلاندی لارا، بوکسور شیک کوبایی با برخی از ویژگی‌هایی که می‌ودر برای شکست دادن او استفاده کرده بود، به مبارزه پرداخت و توانست وی را در امتیازات شکست دهد.

در سه مبارزه بعدی، کانلو آلوارز توانست دوبار در لاس وگاس امیرخان را شکست دهد و مبارزه او با گولووکین مخوف، مبارزه‌ای بود که جهان می‌خواست تماشایش کند چراکه دیگر آلوارز را قادر به رقابت با او می‌دانست. چهار سال پس از قرار ملاقات با می ودر زمان برد تا اولین مبارزه از سه مبارزه آلوارز با گولووکین اتفاق بیفتد.

بدون یادگیری درس‌هایی که از شکست مقابل می‌ودر آموخته بود، آلوارز احتمالا در آن شب مقابل گولووکین شکست می‌خورد. او حتی ممکن بود به لارا می‌باخت یا در مقابل امیرخان حرفی برای گرفتن نمی‌داشت. زمانی که او در سپتامبر 2018 گولووکین را با عملکردی بهتر شکست داد، می‌ودر به‌عنوان یک بوکسور حرفه‌ای بازنشسته شده بود و آلوارز نه تنها جانشین او به عنوان بهترین مبارز جهان شده بود بلکه با واسیل لوماچنکو برای عنوان بهترین مبارز رقابت می‌کرد. 

آلوارز و مارکز تنها بوکسورهایی هستند که پس از شکست مقال فلوید می‌ودر، راه بازیابی خود را در پیش گرفتند و حالا به سوی قله‌های حرفه خود هستند. تعداد انگشت شماری از ورزشکاران پس از شکست مقابل رقیب دیرینه و مهم خود می‌توانند به مسیر خود بازگردند اما کانلو آلوارز مکزیکی این توانایی ذهنی را داشت تا جای دشمن بزرگ خود را بگیرد.

واکنش فرانسیس انگانو به خبر مبارزه فیوری – اوسیک : دوباره مرا دست کم گرفتند !

واکنش فرانسیس انگانو به خبر مبارزه فیوری – اوسیک : دوباره مرا دست کم گرفتند !

بیشتر بخوانید
08 مهر 1402 | ساعت 20:26
بیشتر بخوانید
انتظار ها به پایان رسید! مبارزه تایسون فیوری مقابل اُلکساندر اوسیک برگزار خواهد شد!

انتظار ها به پایان رسید! مبارزه تایسون فیوری مقابل اُلکساندر اوسیک برگزار خواهد شد!

بیشتر بخوانید
08 مهر 1402 | ساعت 00:13
بیشتر بخوانید
نبرد دو قهرمان بلامنازع: کانلو آلوارز – جِرمِل چارلو

نبرد دو قهرمان بلامنازع: کانلو آلوارز – جِرمِل چارلو

بیشتر بخوانید
06 مهر 1402 | ساعت 17:49
بیشتر بخوانید

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
ویدئو های مرتبط
موردی نیست.
وبگردی
درک لانسفورد
هادی چوپان
مستر المپیا 2023
سامسون داودا
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...