نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال

سرانجام نام جواد نکونام به طور رسمی به عنوان سرمربی فصل آینده استقلال اعلام شد و این مربی جوان باید مسیردشوار موفقیت در این باشگاه بزرگ را آغاز کند.
کدخبر (197548) | 31 خرداد 1402 | ساعت 10:39
0 128
نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال
سرانجام نام جواد نکونام به طور رسمی به عنوان سرمربی فصل آینده استقلال اعلام شد و این مربی جوان باید مسیردشوار موفقیت در این باشگاه بزرگ را آغاز کند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، جواد نکونام اسم بزرگی در فوتبال ایران است. او به عنوان بازیکن به بازوبند کاپیتانی تیم ملی رسید و هفت سال در فوتبال اسپانیا حضور مستمر داشت. دیر به استقلال آمد اما سرانجام پیش از خداحافظی از فوتبال لباس این تیم را به تن کرد تا کارنامه پربار دوران حرفه ای فوتبالش تکمیل شود. به عنوان بازیکن او یک بار به همراه پاس در سومین دوره و یک بار به همراه استقلال در دوازدهمین دوره قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرده است. نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال او همانطور که از کاراکترش در زمین فوتبال مشخص بود خیلی زود و مستقیم به عنوان سرمربی کارش را شروع کرد. از لیگ یک با خونه به خونه و سپس با نساجی به عنوان جوانترین مربی به لیگ برتر رسید. در اولین فصل حضورش در فولاد با 51 امتیاز فصل را در رده سوم به پایان رساند. او در فصل بعد یک قهرمانی جام حذفی را با شکست استقلال به عنوان مربی به دست آورد. او کمی بعد با شکست پرسپولیس با فولاد سوپرجام را نیز برد. نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال

سبک مربیگری جواد نکونام

نکونام یکی از بهترین مربیان ایرانی لیگ در سالهای اخیر بوده اما همواره به خاطر سبک فوتبالی که تیمهایش بازی کردند موردانتقاد هم بوده است. فولاد تحت هدایت او فصل گذشته با روش 4-2-3-1 و با استفاده از دو هافبک دفاعی کلاسیک بازی کرد. البته او علاوه بر این روش در چند بازی هم 4-4-2 با دو شماره 6 یا همان دو هافبک دفاعی تیمش را به میدان فرستاده است. از این نظر می توان او را نسبت به ریکاردو ساپینتو و فرهاد مجیدی دو مربی موخر استقلال از نظر سبک مربیگری کاملا متفاوت دانست. مجیدی سیستم پایه اش براساس بازی با 3 مدافع بود اما تنوع زیادی هم در استفاده از روش های گوناگون به کار می گرفت؛ در فصل قهرمانی او اغلب 3-4-3 ، گاهی 2-5-3، برخی بازی ها 4-1-4-1 را انتخاب می کرد. نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال ساپینتو نیز از سه روش 4-1-4-1، 4-2-3-1 و 3-4-3 در فصل گذشته برای چینش تیمش استفاده کرد. با اینحال و فارغ از آرایش تیمی از نظر تفکر فنی نیز نکونام فوتبال متفاوتی را بخصوص نسبت به ریکاردو ساپینتو ارائه خواهد داد. البته این احتمالات است و کسی نمی داند که او برای آینده استقلال چه برنامه ای دارد. با این وجود نقدی به نکونام وارد می شد این بود که به واسطه سبک تدافعی تیمش نمی تواند در بازی هایی که نیاز به برد دارد به هدفش برسد. فولاد با هدایت نکونام خوب می توانست جلوی تیم های بزرگ قد علم کند چون با یک بازی تدافعی و استفاده از تک موقعیت ها به امتیاز می رسید اما وقتی برابر تیمی ضعیف تر قرار می گرفت برای گل زدن و بردن دچار مشکل می شد. نکونام متفاوت با ساپینتو و مجیدی؛ آغاز فصل جدید در استقلال اما به نظر می رسد حتی با وجود ادامه چنین روشی از سوی نکونام در استقلال او در این تیم مشکل کمتری داشته باشد چرا که در خط حمله بازیکنانی دارد که می توانند موقعیت سازی کرده و از کمترین موقعیت ها گل بسازند. روشی که کی روش هم در تیم ملی با اتکا به توانایی بازیکنان خط حمله استفاده می کرد و تا حدودی هم در نتیجه گیری -دستکم برابر تیم های بزرگ- موفق بود. هرچه هست این موضوع سنگینی مسئولیت نکونام را در طراحی سبک و استیل بازی و همچنین برنامه اش در نقل و انتقالات نشان می دهد. او تیمی را تحویل می گیرد که فوتبال تهاجمی و زیبایی را بازی می کرد و توانست نظر مثبت طرفداران فوتبال را جلب کند. شاید استراتژی نکونام شبیه ساپینتو نباشد و او بخواهد با فوتبال اقتصادی تیم را به سمت فتح جام ببرد.

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
هادی چوپان
سامسون داودا
وسلی ویسرز
آرنلود کلاسیک 2024
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...