همه بدنسازانی که در سال 2023 جان خود را از دست دادند

کدخبر (231980) | 06 آذر 1402 | ساعت 08:58
0 421
همه بدنسازانی که در سال 2023 جان خود را از دست دادند
چهره‌ های بسیار سرشناسی در دنیای بدنسازی و تناسب اندام در یک سال گذشته جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، چرخه زندگی و مرگ بخشی اجتناب ناپذیر از دنیایی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. صرف نظر از اینکه فلسفه‌ها و نظام‌های اعتقادی مختلف چگونه مرگ را به تصویر می‌کشند، از دست دادن افراد نزدیک به شما یا کسانی که الهام بخش شما هستند، قطعا تجربه بسیار دردناکی است.

سال 2023 به پایان خود نزدیک می‌شود و در یازده ماه گذشته اتفاقات زیادی افتاده است.

دنیای بدنسازی یک فرآیند بزرگ را پشت سر گذاشت و شاهد ظهور استعدادهای جدیدی بود که چراغ این ورزش را روشن نگه خواهند داشت اما با این حال چهره‌های محبوبی هم بودند که از میان ما رفتند و در آینده فقط خاطراتی از آنها را در ذهن خواهیم داشت.

چهره‌های بسیار سرشناسی در دنیای بدنسازی و تناسب اندام در یک سال گذشته جان خود را از دست دادند که در ادامه اسامی آنها را مرور می‌کنیم:

لیث عبدالله الگاز 

او به لئو رکس ملقب بود و به دلیل کانال یوتیوبی خود به نام Leo and Longevity در جامعه تناسب اندام محبوبیت پیدا کرده بود. محتواهای تولیدی او حول موضوعات مرتبط با سلامت مردان و دوره عملکرد بود. او در جامعه تناسب اندام به دلیل تحقیقات خوب در مورد موضوعات مختلف و دانش عمیق تناسب اندام و سلامت مورد احترام بود. در ژانویه 2023 جسد لئو در اتاق خواب خانه تونی هیج در دهکده مرداب پاتایا در تایلند پیدا شد. در حالیکه دوستان لئو در شوک از دست دادن وی بودند، خانه او غارت شد و وسایل مختلفی در اطراف خانه و حمام قرار داشت. هنگامی که خبر درگذشت لئو رکس علنی شد، این مرگ مرموز باعث تعجب بسیاری از افراد شد. اما هنوز هم هیچ اطلاعاتی در مورد دخالت احتمالی کسی یا دلایل دقیق مرگ او وجود ندارد.

تونیا نایت

او یکی از برجسته‌ترین بدنسازان زن دهه 1980 بود که با فیگورهای چشم نواز، فیزیک بدنی متناسب و آمادگی عالی خودش را به عنوان یکی از مدعیان آن دوره معرفی کرد. او کمی بیش از نیم دهه به صورت حرفه‌ای رقابت کرد اما میراث ماندگاری در این ورزش از خود بر جای گذاشت.

تنها حضور او در رویداد میس المپیا در سال 1988 رقم خورد که به مقام چهارم رسید. او سپس در سال 1989 قهرمان مسابقات میس اینترنشنال شد. با این حال هر دو قهرمانی به دلیل نقض پروتکل تست دوپینگ از سوی او، پس گرفته شد. در سال 1991 تونیا در بازگشت به مسابقات بدون هیچ حرف و حدیثی توانست قهرمانی میس اینترنشنال را بدست آورد. او در سال 1993 به طور رسمی از بدنسازی بازنشسته شد. نایت در 7 فوریه 2023 پس از مبارزه طولانی با سرطان، آخرین نفس خود را کشید و درگذشت. با این حال میراث او همچنان زنده است. تونیا نایت در اوج دوران حرفه‌ای خود با برخی از بزرگترین بدنسازان زن هم نسلش مانند آنیا شراینر و کوری اورسون رقابت کرد.

لی بنکس

لی بنکس حرفه بدنسازی خود را از سال 2002 آغاز کرد و تا سال 2019 در مسابقات حضور داشت. او فعالیت بدنسازی خود را در دسته اوپن مردان آغاز و در چندین رویداد حرفه‌ای رقابت کرد. با این حال او بهترین عملکرد خود را در بخش فیزیک کلاسیک به نمایش گذاشت. او در سال 2017 به این بخش منتقل شد و در همان سال در مسابقات شیکاگو پرو به مقام نایب قهرمانی دست یافت. او در مستر المپیا 2017 که بسیار رقابت نزدیکی هم در آن جریان داشت، در میان 10 بدنساز برتر قرار گرفت. لی بنکس علاوه بر اینکه یک بدنساز حرفه‌ای بود، یک تاجر موفق و صاحب یک استودیوی تجاری موفق بود. او همچنین مروج «انجمن باشگاه‌های بدون مواد» بود و روی رویدادی کار می‌کرد که قرار بود در ماه می 2023 برگزار شود. اگرچه لی بنکس دربرابر تومور سرطانی کارسینوئید روده که مدتی با آن مبارزه می‌کرد، تسلیم شد. در 2 فوریه 2023، لی بنکس به دلیل این بیماری درگذشت.

کرت مارنول

کرت مارنول یکی از بدنسازان پرافتخار قاره اروپا در دهه‌های 1950 و 1960 بود. این بدنساز کهنه کار در سال‌های 1962، 1963 و 1964 قهرمان ملی پرورش اندام اتریش شد. او سپس به یک مربی بدنسازی تبدیل شد و در سال 1958 سالن بدنسازی خود را راه اندازی کرد. او یکی از کسانی بود که در ابتدای مسیرش آرنولد شوارتزنگر را تمرین داده بود. آرنولد در دهه 1960 وقتی که یک نوجوان بود با کرت مارنول آشنا شد. او در آن زمان تازه شروع به وزنه‌زدن کرده بود. تحت هدایت مارنول، آرنولد برنده نمایش FIHC Mr. Universe در سال 1966 شد. اگرچه بعدها آرنولد به یکی از بزرگترین بدنسازان تاریخ مبدل شد اما او همیشه کرت مارنول را به عنوان اولین چهره الهام بخش و مربی خود معرفی می‌کرد. کرت مارنول عمر طولانی و سالمی داشت و در 8 فوریه 2023 با دنیا خداحافظی کرد.

مایک کوین

مایتی مایک کوین بدنسازی برجسته در دهه‌های 1980 و 1990 میلادی بود. او به سرعت با فیزیک بدنی عجیب و غریب و شخصیت کاریزماتیکش به محبوبیت رسید. بازوهای غول پیکر کوین در آن دوران طرفداران مخصوص خودش را داشت و عده‌ای تنها به همین خاطر طرفدار وی شده بودند. او به عنوان پسر بد این ورزش لقب گرفت و اغلب نظراتش را به طور صریح در مورد موضوعات حساس مانند استفاده از استروئید در بدنسازی بیان می‌کرد. بهترین جایگاه مایک کوین در استیج معتبر مستر المپیا در سال 1988 به دست آمد؛ جایی که او در بخش آزاد مردان به مقام پنجم رسید. در 30 مه 2023، خواهر مایک کوین خبر درگذشت غم انگیز او را پس از سپری کردن یک دوره بیماری طولانی اعلام کرد. 

جو لیندنر 

جو لیندنر، بدنساز آلمانی و اینفلوئنسر تناسب اندام بود که به دلیل از میان برداشتن مرز محدودیت‌ها در باشگاه به شهرت رسیده بود. او یکی از منضبط‌ترین افراد جامعه تناسب اندام بود که می‌توانستیم نتیجه این انضباط عملکردی را در فیزیک بدنی فوق‌العاده وی شاهد باشیم. او در 30 سالگی در حال شکوفایی و رسیدن به دوران اوجش بود و در یوتیوب محبوبیت زیادی پیدا کرده بود. با این حال همه چیز به خوبی آنچه تصور می‌شد پیش نرفت و جو لیندنر به طرز غم انگیزی بر اثر آنوریسم درگذشت. او چند روز قبل از مرگ غم انگیزش از دردی در گردنش خبر داد که به آن توجهی نکرده بود. جو لیندنر در آغوش دوست دخترش دراز کشیده بود که بر اثر آنوریسم درگذشت. مرگ نابهنگام بدنساز آلمانی شوک بزرگی برای جامعه تناسب اندام و بدنسازی بود.

گوستاوو بادل

بادل در دوران اوج بدنسازی در دهه 2000 با افرادی مانند جی کاتلر و رونی کلمن رقابت کرد. چشمگیرترین عملکرد حرفه‌ای بادل در مستر المپیا 2005 بود؛ جایی که او هم رونی کلمن و هم جی کاتلر را در راندهای چالش شکست داد. علاوه بر این بادل قهرمانی چندین نمایش حرفه‌ای مانند Iron Man Pro Invitational 2006، سانفرانسیسکو پرو 2006 و آتلانتیک سیتی پرو سال 2009 را بدست آورد. پس از کسب مقام سیزدهم در آرنولد کلاسیک 2012، او به دوران حرفه‌ای بدنسازی‌اش پایان داد. گوستاوو بادل در جولای در 50 سالگی درگذشت. او از بیماری کلیوی رنج می‌برد و دریافت کننده این عضو بود. با این حال مشخص نیست که آیا مشکل کلیه باعث مرگ او شده است یا خیر. یکی از دوستان بادل می‌گوید او پیش از مرگش تلاش داشت از نظر فیزیکی حجیم‌تر شود.

لاریسا بورخس

اینفلوئنسر تناسب اندام لاریسا بورخس 33 ساله در 28 آگوست 2023 پس از دو بار ایست قلبی درگذشت. خبر درگذشت نابهنگام وی توسط خانواده وی در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. بورخس در حین سفر به گرامادو پس از سکته قلبی در بیمارستان بستری شد. این بدنساز 33 ساله قبل از فوت یک هفته در کما بود و شجاعانه با مرگ مبارزه کرد اما حمله قلبی دوم کارش را ساخت و او نتوانست از آن جان سالم به در ببرد.

لیزا لیون

لیزا لیون، پیشگام بدنسازی زنان نیز در سال 2023 با جهان خداحافظی کرد. لیون به خاطر فعالیت‌هایش برای توسعه ورزش بدنسازی در میان زنان شهرت داشت. او موفق شده در دهه 70 میلادی درهای این ورزش را به روی زنان باز کند و فرصت‌های ایده‌آلی را بوجود آورد. لیزا لیون از این نظر منحصر به فرد بود که تناسب اندامش را بدون به خطر انداختن زنانگی خود به نمایش گذاشت. او فیزیک بدنی متناسب و جذابیت زیبایی شناختی داشت که در عین حال می‌توانست زیبایی یک زن را برجسته کند. لیون اگرچه سابقه حرفه‌ای بدنسازی نداشت اما تاثیر زیادی بر ذهن زنان گذاشت و نقش مهمی در سوق دادن آنها به این ورزش داشت. لیزا لیون در خانه خود در دره سان فرناندو در حال مبارزه با سرطان پانکراس بود که در 8 سپتامبر 2023 مقابل این بیماری تسلیم شد.

نیل کری

نیل کری، بدنساز 34 ساله در سپتامبر 2023 به زندگی خود پایان داد. کری از بدنسازان دسته فیزیک کلاسیک بود که در سال 2019 اولین رقابت حرفه‌ای خود را در بدنسازی انجام داد. او اولین قهرمانی خود را در مسابقات نیویورک پرو 2022 کسب کرد. این قهرمانی برای او جواز حضور در مستر المپیا 2022 را تضمین کرد؛ جایی که او در رده شانزدهم قرار گرفت. نیل کری در این عرصه به سرعت پیشرفت کرد و رشد او کارشناسان بدنسازی را هم شگفت زده کرده بود. با این حال، مرگ نابهنگام او دنیای بدنسازی را در شوک فرو برد.

در ادامه لیست کاملی از بدنسازان برجسته صنعت تناسب اندام که در سال 2023 درگذشتند را می‌بینیم:

1. اریک فلیشمن
2. مورات گونل
3. ایمی ریچاردسون
4. لیث عبدالله الگاز 
5. لی بنکس
6. تونیا نایت
7. کرت مارنول
8. داون ویتام
9. اد فیوری
10. بیلی گراهام 
11. مایک کوین
12. دانیل کواتل باوم
13. جو لیندنر
14. دان راینهود
15. کاتالین استفانسکو
16. گوستاوو بادل
17. آشیش ساخارکار
18. جاستین ویکی
19. لاریسا بورخس
20. آهمو هایت
21. لیزا لیون
22. نیل کری
23. کریستین فیگوایردو
24. اوستاسیو باتیستا
25. ریشل چیس
26. لوئیس مانوئل لوملی

مرگ و میر بدنسازان و تاثیر آن بر جامعه

مرگ نابهنگام بدنسازان در سنین پایین به یکی از نگرانی‌های فزاینده در صنعت بدنسازی تبدیل شده است. مرگ سدریک مک میلان و قهرمان مستر المپیا شاون رودن در سال 2018 نگرانی در مورد این موضوع را در سال گذشته افزایش داد و مرگ غم انگیز استعدادهای نوظهوری مانند جو لیندنر به این مساله شدت بخشید. این موارد سوالات زیادی را در مورد تاثیر منفی سبک زندگی سخت بدنسازان بر سلامت و دوره عملکرد آنها ایجاد کرده است.

صرف نظر از اینکه مرگ آنها مستقیما با سبک زندگی سختشان مرتبط است یا خیر، باید رویکرد محتاطانه‌تری برای انجام تمرینات بدنسازی و تناسب اندام در نظر گرفت. در عین حال بدنسازانی مانند مانوئل لوملی و اوستاسیو باتیستا در نزاع‌های خشونت آمیز جان خود را از دست دادند. در همین حال، افراد دیگری مانند جاستین ویکی، کریستین فیگوئردو و کاتالین استفاسکو جان خود را بر اثر اتفاقات دلخراش و عجیب و غریب در باشگاه یا عوارض پزشکی از دست دادند.

نتایج مسابقات بدنسازی ژاپن پرو 2023 | تئو لژیه به المپیا 2024 رسید، ناکامی یک ایرانی در دسته فیزیک

نتایج مسابقات بدنسازی ژاپن پرو 2023 | تئو لژیه به المپیا 2024 رسید، ناکامی یک ایرانی در دسته فیزیک

بیشتر بخوانید
05 آذر 1402 | ساعت 20:13
بیشتر بخوانید
بازگشت هادی چوپان به ایران / استقبال پر شور مردم شیراز از گرگ ایرانی

بازگشت هادی چوپان به ایران / استقبال پر شور مردم شیراز از گرگ ایرانی

بیشتر ببینید
05 آذر 1402 | ساعت 14:20
بیشتر ببینید
فیگور گیری بهروز تابانی در دبی ماسل شو 2023

فیگور گیری بهروز تابانی در دبی ماسل شو 2023

بیشتر ببینید
04 آذر 1402 | ساعت 17:46
بیشتر ببینید
هادی چوپان ؛ گرگی که پیش از درک لانسفورد می‌توانست قهرمان دو دسته مستر المپیا باشد

هادی چوپان ؛ گرگی که پیش از درک لانسفورد می‌توانست قهرمان دو دسته مستر المپیا باشد

بیشتر بخوانید
04 آذر 1402 | ساعت 14:08
بیشتر بخوانید
دبی ماسل شو 2023 | تجمع بزرگان بدنسازی جهان در خاورمیانه

دبی ماسل شو 2023 | تجمع بزرگان بدنسازی جهان در خاورمیانه

بیشتر بخوانید
03 آذر 1402 | ساعت 02:43
بیشتر بخوانید
رونمایی درک لانسفورد از پیام شخصی هادی چوپان بعد از مستر المپیا 2023

رونمایی درک لانسفورد از پیام شخصی هادی چوپان بعد از مستر المپیا 2023

بیشتر بخوانید
04 آذر 1402 | ساعت 10:56
بیشتر بخوانید
شاگرد فرانسوی علی نعمتی و احسان نجفی به دنبال جواز مستر المپیا 2024 در قزاقستان

شاگرد فرانسوی علی نعمتی و احسان نجفی به دنبال جواز مستر المپیا 2024 در قزاقستان

بیشتر بخوانید
02 آذر 1402 | ساعت 22:41
بیشتر بخوانید
نظر کریس کورمیر در مورد پدیده جدید بدنسازی دنیا؛ بدنسازی که تا به حال مشابهش را ندیده‌اید!

نظر کریس کورمیر در مورد پدیده جدید بدنسازی دنیا؛ بدنسازی که تا به حال مشابهش را ندیده‌اید!

بیشتر بخوانید
02 آذر 1402 | ساعت 18:00
بیشتر بخوانید
وینس تیلور قهرمانی که مورد بی توجهی قرار گرفت / از 22 عنوان IFBB تا ثبت در کتاب گینس

وینس تیلور قهرمانی که مورد بی توجهی قرار گرفت / از 22 عنوان IFBB تا ثبت در کتاب گینس

بیشتر بخوانید
02 آذر 1402 | ساعت 15:30
بیشتر بخوانید
پدیده جدید فیزیک کلاسیک / بدنساز کره‌ای دنیای بدنسازی را شوکه کرد

پدیده جدید فیزیک کلاسیک / بدنساز کره‌ای دنیای بدنسازی را شوکه کرد

بیشتر بخوانید
02 آذر 1402 | ساعت 13:05
بیشتر بخوانید
پیرترین بدنساز جهان با 97 سال سن/ او با نوه‌اش تمرین می‌کند!

پیرترین بدنساز جهان با 97 سال سن/ او با نوه‌اش تمرین می‌کند!

بیشتر بخوانید
01 آذر 1402 | ساعت 21:33
بیشتر بخوانید
سامسون داودا به قهرمانی دوباره در آرنولد کلاسیک فکر می‌کند؛ شیر نیجریه چقدر شانس دارد؟

سامسون داودا به قهرمانی دوباره در آرنولد کلاسیک فکر می‌کند؛ شیر نیجریه چقدر شانس دارد؟

بیشتر بخوانید
01 آذر 1402 | ساعت 17:00
بیشتر بخوانید
نگرانی نیک واکر از مصدومیت همسترینگ؛ آیا جهش یافته به شرایط عادی برمی‌گردد؟

نگرانی نیک واکر از مصدومیت همسترینگ؛ آیا جهش یافته به شرایط عادی برمی‌گردد؟

بیشتر بخوانید
01 آذر 1402 | ساعت 13:05
بیشتر بخوانید
بهروز تابانی ؛ از مشکلات ویزا تا حواشی استیج رومانی و شایعه اختلاف با هادی چوپان

بهروز تابانی ؛ از مشکلات ویزا تا حواشی استیج رومانی و شایعه اختلاف با هادی چوپان

بیشتر بخوانید
30 آبان 1402 | ساعت 22:02
بیشتر بخوانید
گفت‌ و گوی هنی رامبد و درک لانسفورد ؛ از افسردگی تا نحوه شکست دادن هادی چوپان در مستر المپیا 2023

گفت‌ و گوی هنی رامبد و درک لانسفورد ؛ از افسردگی تا نحوه شکست دادن هادی چوپان در مستر المپیا 2023

بیشتر بخوانید
30 آبان 1402 | ساعت 20:45
بیشتر بخوانید
خبر جذاب هنی رامبد ؛ احتمال حضور هادی چوپان در آرنولد کلاسیک جدی است

خبر جذاب هنی رامبد ؛ احتمال حضور هادی چوپان در آرنولد کلاسیک جدی است

بیشتر بخوانید
29 آبان 1402 | ساعت 18:51
بیشتر بخوانید
حمایت جی کاتلر از هادی چوپان ؛ من هم بودم همین کار را می‌ کردم!

حمایت جی کاتلر از هادی چوپان ؛ من هم بودم همین کار را می‌ کردم!

بیشتر بخوانید
29 آبان 1402 | ساعت 18:21
بیشتر بخوانید
این کودک دیوانه را جدی بگیرید؛ تمجید فلکس ویلر افسانه‌ای از نکزیلا

این کودک دیوانه را جدی بگیرید؛ تمجید فلکس ویلر افسانه‌ای از نکزیلا

بیشتر بخوانید
29 آبان 1402 | ساعت 13:00
بیشتر بخوانید

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
درک لانسفورد
هادی چوپان
مستر المپیا 2023
سامسون داودا
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...