وضع یک قانون عجیب در لیگ انگلیس!

انگلیس قصد دارد در لیگ برتر قانونی را اجرا کند که بازیکن مشکوک به ضربه مغزی، تا اعلام نهایی کادرپزشکی، به صورت موقت تعویض شود.
کدخبر (116100) | 01 دی 1401 | ساعت 13:14
0 95
وضع یک قانون عجیب در لیگ انگلیس!
انگلیس قصد دارد در لیگ برتر قانونی را اجرا کند که بازیکن مشکوک به ضربه مغزی، تا اعلام نهایی کادرپزشکی، به صورت موقت تعویض شود.

به گزارش سرخ نیوز، نشریه گاردین انگلیس از برخی تغییرات جدید در مسابقات لیگ برتر این کشور خبر داده است. قوانین جدیدی که می‌تواند باعث انجام تعویض‌های کوتاه مدت در جریان مسابقه و البته در شرایط خاص شود.

بهار سال 2020 بود که هیئت بین المللی فوتبال (IFAB) تصمیم گرفت تا سقف انجام تعویض‌ها در هر مسابقه را از سه مورد به پنج تعویض در طول یک مسابقه تغییر دهد. نهاد مسئول تغییر قوانین در فوتبال (IFAB) این اقدام را در طول دوره همه‌گیری ویروس کرونا معرفی کرد و پس از آن نیز برای همیشه در قوانین فوتبال تثبیت شد.

اما انگلیسی‌ها از قبل در حال برنامه‌ریزی یک انقلاب در انجام تعداد و نحوه تعویض‌های مسابقات هستند. چنین چیزی قبلاً در فوتبال رخ نداده است!

تعویض‌های موقتی و کوتاه مدت، ممکن است به زودی در مسابقات لیگ برتر انگلیس و چمپیونشیپ اجرا شود، قانونی برای محافظت از بازیکنانی که از ناحیه سر دچار مصدومیت شده‌اند.

احتمال می‌رود که از فصل آینده، قانون انجام این تعویض‌های کوتاه مدت تصویب شده و اجرای آن امکان پذیر باشد. این خبری است که روزنامه گاردین آن را اعلام کرده است.

لیگ برتر انگلیس به صورت کتبی از IFAB خواسته است تا تغییرات موقت بازیکنان را از تابستان آینده آزمایش کند. به عنوان مثال، بازیکنان مشکوک به ضربه مغزی که از ناحیه سر آسیب دیده‌اند، می‌توانند برای مدت کوتاهی تعویض شوند و در نتیجه تحت معاینه پزشکی طولانی‌تری قرار گیرند.

در صورت تایید ضربه مغزی، بازیکنی که به عنوان یار تعویضی جایگزین فرد مصدوم شده، به حضور در میدان ادامه می‌دهد. در غیر این صورت، اگر پزشکان تشخیص دهند مشکل خاصی رخ نداده، آنگاه بازیکنی که دچار مصدومیت شده و به بیرون از زمین منتقل شده بود، می‌تواند دوباره به زمین مسابقه برگردد و فرد تعویضی مجددا روی نیمکت ذخیره‌ها بنشیند.

به گزارش گاردین، لیگ برتر می‌خواهد به همراه لیگ یک فرانسه و لیگ MLS آمریکا این درخواست را به کمیته IFAB ارسال کنند. بنابراین انتظار می‌رود در بهار پیش رو، پاسخ این درخواست داده شود.

باید این نکته را متذکر شد که فیفا پیش از این انجام یک تعویض مازاد بر سقف تعویض‌های تعیین شده را در اختیار تیم‌ها قرار داده که در حال حاضر در مرحله آزمایشی است. طی این قانون، چنانچه بازیکنی دچار ضربه مغزی شود و پزشک فیفا اجازه حضور او در میدان را صادر نکند، تیم آن بازیکن می‌تواند یک تعویض بیشتر از تعداد تغییرات مجاز انجام دهد و در عین حال، تیم مقابل نیز از یک تعویض اضافی برخوردار خواهد بود.

در جام جهانی 2022 قطر، علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران با مشکل ضربه مغزی مواجه شد و تیم کارلوس کی روش در بازی با انگلیس، دست به انجام 6 تعویض زد. این اتفاق در فینال جام جهانی نیز رخ داد. جایی که در دقیقه 121 و کمی قبل از ضربات پنالتی، ژول کنده دچار مصدومیت از ناحیه سر شد و دشان تصمیم گرفت تا اکسل دیساسی را به جای او وارد زمین مسابقه کند. این هفتمین تعویض فرانسه در آن بازی بود. پنج تعویض در طول 90 دقیقه، یک تغییر در وقت‌های اضافه و تعویض هفتم نیز همان مورد اورژانسی خطر ضربه مغزی کنده بود.

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
هادی چوپان
سامسون داودا
وسلی ویسرز
آرنلود کلاسیک 2024
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...