پرسپولیس و پیکان به یاد کوچ تاریخی ستاره‌های سرخ‌پوش+ عکس

پرسپولیس و پیکان برای چهل و یکمین بار در تاریخ رقابت خود به مصاف هم می روند.
کدخبر (116557) | 02 دی 1401 | ساعت 11:25
0 99
پرسپولیس و پیکان به یاد کوچ تاریخی ستاره‌های سرخ‌پوش+ عکس
پرسپولیس و پیکان برای چهل و یکمین بار در تاریخ رقابت خود به مصاف هم می روند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، تیم پرسپولیس پس از تساوی مقابل استقلال در دربی باید مقابل تیم رده دوازدهمی پیکان قرار بگیرد. این بازی که از ساعت ۱۵:۳۰ روز یکشنبه در ورزشگاه آزادی برگزار می شود چهل و یکمین جدال تاریخ دو تیم محسوب خواهد شد. در تقابل های گذشته، ۲۷ برد از آن سرخپوشان، ۷ پیروزی برای پیکانی ها و ۵ تساوی به ثبث رسیده است.

تیم های پرسپولیس و پیکان نخستین بار در شانزدهم فروردین ۱۳۴۸ از مسابقات انتخابی باشگاه های تهران مقابل هم قرار گرفتند که این دیدار با تساوی بدون گل خاتمه یافت. تیم پیکان در دور برگشت آن سال با تک گل علی پروین و از روی نقطه پنالتی در استادیوم امجدیه به برتری رسید. این بازیکن که آن زمان در ابتدای راه شهرت قرار داشت، بعدها به پرسپولیس رفت و به یکی از اسطوره تاریخ باشگاه پرسپولیس تبدیل گردید.

یکی از مهمترین اتفاقات تاریخ دو تیم، اما بدون شک انتقال ستاره های پرسپولیس به پیکان در سال ۴۸ است که منجر به قهرمانی پیکانی ها در جام باشگاه های تهران و جام دوستی شد؛ این اتفاق در پی توافق مدیران دوباشگاه یعنی علی عبده و محمود خیامی رقم خورد و همه ستاره های پرسپولیس از جمله همایون بهزادی، محراب شاهرخی،جعفر کاشانی، ناظم گنجاپور، اصغر ادیبی، بیوک وطنخواه ، ابراهیم آشتیانی به تیم حریف پیوستند و تنها محمود خوردبین و عزیز اصلی در جمع سرخپوشان باقی ماندند! البته این رفتن چندان طولانی نشد و آنها یک سال بعد در حالی به خانه بازگشتند که آلن راجرز انگلیسی نیز همراه آن ها بود. این بار نوبت پرسپولیس بود که با مربی سابق پیکان، قهرمانی در جام منطقه ای را جشن بگیرد.

بعدها مربیانی چون بیژن ذوالفقارنسب، محمد مایلی کهن، حمید درخشان و مهدی تارتار هدایت پیکان را برعهده گرفتند و نفراتی چون افشین پیروانی، سعید حسین پور، علی سلمانی، رضا شاهرودی، گادوین منشا، وحید حیدری، محمد محمدی، محمد پروین، مهدی واعظی و... از پرسپولیس به پیکان و بالعکس نقل مکان کردند. در جمع بازیکنان فعلی دو تیم نیز چند چهره مشترک دیده می شود؛ سیامک نعمتی، سینا اسدبیگی و حامد پاکدل سابقه بازی در پیکان را دارند.  تمیروف نیز که فصل قبل در پرسپولیس توپ می زد تنها یار مشترک پیکان محسوب می شود.

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
هادی چوپان
سامسون داودا
وسلی ویسرز
آرنلود کلاسیک 2024
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...