تاج : VAR می آید اما موانعی دارد / یک دلال ۱۲۷ میلیارد تومان درآمد داشته

مهدی تاج و احمدرضا براتی در همایش داوران و کمک داوران فوتبال سخنرانی کرده‌اند.
کدخبر (209321) | 27 تیر 1402 | ساعت 09:07
0 91
تاج : VAR می آید اما موانعی دارد / یک دلال ۱۲۷ میلیارد تومان درآمد داشته
مهدی تاج و احمدرضا براتی در همایش داوران و کمک داوران فوتبال سخنرانی کرده‌اند.

به گزارش سرخ نیوز، مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، در همایش داوران و کمک داوران فوتبال، که از صبح امروز در آکادمی ملی المپیک آغاز شده است، گفت:

آقای افشاریان آمار خوبی دادند که ۲۱ درصد داوران ما اشتباه داشتند. اینکه به سمتی برویم که اشباه را بپذیریم، یک شجاعت است و از افشاریان تشکر می‌کنم. مطمئناً بعد از این صحبت‌ها، مردم به جامعه داوران بیشتر احترام می‌گذارند تا اینکه شما مثلاً می‌گفتید «نخیر؛ داوران ما هیچ اشتباهی ندارند». اگر این حرف عنوان شود، یا مغرضیم یا جاهل. یک وقت می‌گوییم داوری اشتباه دارد اما این اشتباهات، سازمان‌یافته است که بنده اعلام می‌کنم این اشتباهات سازمان‌یافته نیست.
وی افزود:
ما از طرق مختلف، مراقبت‌های جدی روی جامعه داوران داریم که نمی‌خواهم بگویم به چه شکل است. هر ۵ یا ۶ هفته یکبار، به داوران قضاوت می‌رسد و یکی از دلایل این اشتباهات همین است که بازی‌های کمی به آن‌ها می‌رسد. داوری‌ها باید متصل باشد وگرنه اشتباهات بالا می‌رود. باید دفاع از داوری منطقی باشد. برخی‌ها بیشتر از خودشان دفاع می‌کنند تا داوری و من احساس خوبی از این حرف‌ها ندارم. یکی از انتقادات جدی AFC به من این بود که بد است شما از داورهایتان دفاع نمی‌کنید.
رئيس فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد:
داور اشتباه سوت بزند، حق ندارد کسی وسط زمین برود. اگر اشتباه هست، باید سازمان لیگ بیایند. این مسائل به کمیته داوران اعلام و آن‌ها هم طبق قانون، نظر خود را اعلام می‌کنند. منطقی نیست داوری که اشتباه تأثیرگذار دارد، دوباره قصاوت کند. یکی دیگر از مسائلی که گفتند، این بود که اصلاً داوران حق مصاحبه ندارند.‌ اینکه خود داور برود شبکه تلویزیونی خوب نیست. تلویزیون دوست دارد برنامه‌اش داغ شود و بدش نمی‌آید همه ما برویم صحبت کنیم. کسی که پول ما را نمی‌دهد که نمی‌تواند مدعی ما شود. تلویزیون باید بیاید جواب بدهد. مدعی ما کسانی هستند که خودشان مقصر اصلی هستند. یکی از درآمدهای ما، حق پخش است که پرداخت نمی‌شود. یکی تبلیغات دور زمین و یکی هم پول AFC است که آن هم تعلیق است.
تاج ادامه داد:
همه کارها و اعزام‌ها در حال انجام است اما با درآمد ناچیز. بقیه ارکان کشور هم سراغی نمی‌گیرند. یک مسئول نمی‌گوید چرا VAR وارد کشور نشده است؟ اولاً VAR خواهد آمد اما موانعی دارد. یک اینکه از ۵ شرکت، با ۳ تا کار نمی‌کنیم یا آن‌ها با ما کار نمی‌کنند. دو شرکت دیگر، بیشتر تجهیزاتشان ساخت آمریکاست و می‌گویند به‌دلیل تحریم، نمی‌توانیم به کشور شما وارد کنیم. خب ما باید تلاش کنیم. اخیراً به FIFA رفتیم و گفتیم از یک طرف که تحریم هستیم و نمی‌توانید پول ما را بدهید، از طرف دیگر هم شرکت‌ها به ایران نمی‌آیند. خب ما چه کار کنیم؟ اخیراً هم دبیرکل و مسئول امور مالی به سوئیس رفتنه‌اند که یکی از موارد مورد پیگیری، VAR است. دنبال آن هستیم اما موانعی داریم که خودم نمی‌توانم آن را حل کنم.
وی تصریح کرد:
ما زیر تحریم ظالمانه هستیم. با همه این اوصاف، کسی که بتواند VAR را بیاورد، خود ما هستیم. مطمئناً اگر ما نتوانیم، کس دیگری نمی‌تواند. از دولت و سیستم توقع دارم جلسه‌ای بگذارند ببیند چه کاری از آن‌ها برمی‌آید یا چه کاری ما می‌توانیم انجام دهیم. اگر ورزشگاه آرام می‌خواهیم، آنجایی است که داوران ما اشتباه تأثیرگذار نداشته باشد. درست است داوران ما ۲۱ درصد اشتباه داشته‌اند اما داوری ما شرافتمندانه و منطقی داوری کرده است.
تاج با بیان اینکه به‌درستی عنوان شد که کار داوران ما سخت‌تر از قضاوت قضات است، گفت:
داور ما باید در آن واحد که میلیون‌ها نفر بازی را مشاهده می‌کنند، قضاوت کند و تصمیم بگیرد. هر باشگاهی هم مدعی است و می‌گوید ۵ یا ۱۰ پنالتی برایم گرفته نشده است. پس برای من گرفتند؟
رئیس فدراسیون فوتبال تأکید کرد:
بحث سقف قراردادها یک تحول است و طبیعی است یکسری هم مقاومت می‌کنند. یکسری گفتند وارد این ماجرا شدی، تو را می‌زنند. ممکن است این‌ها رسانه و تیم و آدم داشته باشند. وقتی درآمد کم است، اولین کار این است که کنترل هزینه کنیم. خب ما این کار را کردیم. وقتی هر باشگاهی می‌گوید ما ضرر کردیم و ۶ باشگاه ما با اغماض مجوز حرفه‌ای گرفتند، باید هزینه‌ها کنترل شود. خود شما گفتید بازیکن خارجی بی‌کیفیت می‌آید یا آپشن آن بازیکن ۱۰ برابر قراردادش است. ما این تصمیم را گرفتیم، بعد می‌آیند به جمع‌بندی اعتراض می‌کنند. معلوم است دلالی که میلیاردها تومان سود داشته، راحت نمی‌نشیند و به همه فشار می‌آورد. به‌طور مثال، یک دلال، ۱۲۷ میلیارد تومان درآمد داشته است!
وی راجب انتقادات داوران نسبت به دستمزدشان گفت:
خداراشکر همین مبلغ را داده‌ایم. حق‌الزحمه داوران لیگ برتر یک و دو را داده‌ایم. اینکه این مبلغ، فوق‌العاده ناچیز است، درست است اما اینکه براساس دلار مقایسه کنیم، خوب نیست. اینکه بخواهیم نسبت به پرداختی بقیه مقایسه کنیم، خوب نیست. قطعاً تعییراتی را در دستمزد خواهیم داشت. درحال حاضر، ۵ میلیون تومان است. ان‌شاءالله یک افزایشی خواهیم داشت. واقعاً از داوران محترم تشکر می‌کنم. انتطار دارم قانون را، که عدم مصاحبه است، رعایت کنید. در زمین هم نباید کار ناشایستی از او ببینیم. یک تیمی قهرمان می‌شود، داور در خوشحالی تیم شرکت کند و دنبال آن بدود. کجای دنیا این را می‌بینیم؟
تاج ادامه داد:
خداراشکر برخی رسانه‌ها حرف درست ما را غلط منتشر می‌کنند. دیروز از قول من یک‌جا تیتر زده، ورود بنزما و رونالدو به ایران ممنوع است. شک‌ نکنید امسال داوری‌ها متفاوت است و اشتباهات کمتر خواهد بود. VAR را هم دنبال می‌کنیم تا با شیوه‌ای وارد کشور شود. کمیته انضباطی هم از ابتدای لیگ، برخورد قانونی با معضلات لیگ خواهد داشت.

سخنان احمد رضا براتی در همایش داوران و کمک داوران فوتبال،

احمدرضا براتی در حاشیه همایش داوران و کمک داوران فوتبال اظهار کرد:
امیدوارم داورانمان در بالاترین سطح بدرخشند و به همه رؤیاهای ورزشی‌شان برسند.
سرپرست هیئت فوتبال تهران، درباره زمان انتخابات هیئت فوتبال تهران بیان کرد:
بعد از اینکه به‌عنوان سرپرست انتخاب شدم، در همان ابتدا، کارهای انتخابات را شروع کردم. آن بخش را که وظیفه من بود، در نزدیک‌ترین زمان ممکن انجام دادم و کمیسیون سه‌نفره انتخابات هم در زمان‌ قانونی‌اش، کار خودش را انجام داد و اسامی کاندیدا را برای تأیید صلاحیت‌ها به مراجع مربوطه فرستاد. تا این لحظه، اسامی تأیید صلاحیت‌شده‌ها به ما اعلام نشده و طبیعتاً تاریخ دقیق برگزاری انتخابات مشخص نیست.
سرپرست هیئت فوتبال اضافه کرد:
البته بعد از اعلام اسامی، تاریخ انتخابات برعهده رئيس فدراسیون (رئیس مجمع) است. وظیفه ما به موقع انجام شده اما تاریخ استعلام‌ها هنوز نیامده است. تاریخ برگزاری مجمع، بیش از دو هفته پس از اعلام اسامی کاندیدا نخواهد بود. امیدواریم انتخابات هیئت فوتبال، قبل از شروع لیگ برگزار شود.
عضو هیئت رئيسه فدراسیون، درباره کمک داور ویدئویی و حواشی مربوط به آن گفت:
امیدواریم این مسئله حل شود؛ چون برای قضاوت‌های داوری و آرامش فوتبال مهم است. فدراسیون همه تلاشش را کرده و این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت. بخش عمده مشکلات، مربوط به مسائلی است که در اختیار فدراسیون نیست. فدراسیون بضاعت مشکلاتی مثل تحریم‌ها را ندارد و همه مراجع و دستگاه‌ها باید در این رابطه کمک کنند.
آخرین اخبار فوتبال ایران

افزودن دیدگاه

دیدگاه کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است.
در حال دریافت...
وبگردی
هادی چوپان
سامسون داودا
وسلی ویسرز
آرنلود کلاسیک 2024
سرخ‌نیوز گردی
شما آفلاین هستید...