باخت عجیب و توجیه عجیب تر!

0 119

شکست مقابل انگلیس نه تنها یک آبروریزی بزرگ برای تیم اول آسیا بود، که موقعیت این تیم را برای صعود به خطر انداخت.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، پس از شکست مفتضحانه کشورمان مقابل انگلیس در بازی نخست مرحله گروهی جام جهانی، شاهد صحبت های عجیبی از سوی کارلوس کی روش بودیم. این مربی پرتغالی پس از ثبت نتیجه سنگین ۶ بر دو در قطر در نشست خبری مدعی شد: این دیدار یک جلسه تمرینی خوب بوده برای تیمش تا برای بازی بعدی آماده شود و این بازی اصلا مسابقه‌ای نبوده که نتیجه‌اش برای او مهم باشد! ظاهرا کی روش هنوز متوجه نشده در چه موقعیتی قرار گرفته، شاید هم ترجیح می دهد به روی خود نیاورد تا مجبور نباشد پاسخگوی فاجعه ای باشد که رقم زده است. اگر او با عنوان کردن این موضوع که انگلیس یک حریفی تمرینی بوده، قصد دارد بگوید فرصت لازم را برای آماده سازی تیمش نداشته است به خطا زده. زیرا در شرایطی فعلی، هر چه مقدور بود برای او فراهم شد، از اردوهای تدارکاتی در داخل و خارج از کشور گرفته تا بازی های دوستانه با تیم هایی که در جام جهانی حاضر هستند.

حتی مربیان لیگ برتری نیز کمال همکاری را با این مربی داشتند و کی روش توانست آمادگی شاگردانش را هر هفته زیر نظر بگیرد و آنها را ریکاوری کند. شرایطی که برای هیچیک از مربیان قبلی تیم ملی، از جمله خود کی روش در دوره های قبلی میسر نشد.‌ ضمن اینکه او وقتی قبول مسوولیت کرد و در فاصله دو ماه مانده به جام جهانی حاضر شد جای اسکوچیچ‌ بنشیند یعنی به همه این شرایط آگاهی داشته و حالا حق هیچگونه بهانه گیری را ندارد. نتیجه این بازی شاید برای کی روش مهم نباشد، اما برای فوتبال ایران بسیار حائز بود و علاوه بر اینکه یک آبروریزی بزرگ برای تیم اول آسیا رقم زد، موقعیت این تیم را برای صعود به خطر انداخت.

بیشتر بخوانید:  پیروزی الاهلی مقابل ام صلال با گل زنی کنعانی زادگان

کارلوس کی‌روش انتقاداتی که به ترکیب تیم ملی ایران صورت می گیرد را قبول ندارد و می گوید: کیفیت و سرعت متفاوت انگلیس دلیل رقم خورد این نتیجه بوده. او در بخش دیگری از صحبت های خود به حاشیه هایی که پیرامون تیم ملی شکل گرفت اشاره داشت و ضمن انتقاد از طرفداران فوتبال ایران تاکید کرده که بازیکنان در روزهای گذشته شرایطی بدی را پشت سرگذاشتند. حتی اگر همه صحبت های سرمربی تیم ملی درست باشد، باز هم نتیجه ای که رقم خورد را توجیه نمی کند. زیرا فوتبال ایران بازی را نه به انگلیس یا تماشاگرانش در قطر، که آن روزی باخت که فهرست بازیکنان اعلام شد؛ همان روزی که با حواشی و تاخیر زیاد شایسته هایی نظیر سعید صادقی، امید نورافکن، مهدی قایدی و محمد محبی در تهران ماندند تا بازیکنان ناآماده ای چون چشمی و کریمی مسافر قطر شوند و یکی مثل احسان حاج صفی که مدتهاست وقت خداحافظی اش از فوتبال رسیده برای افزایش بازی ملی و کاپیتانی و رکورد هایش همچنان پیراهن تیم ملی را بر تن کند.

اصلا چرا راه دور برویم وقتی آن ترکیب عجیب مقابل انگلیس اعلام شد، ایران بدون اینکه گلی دریافت کرده باشد از حریف عقب افتاد. در واقع تیم ملی به اشتباهات کی روش و ترس همیشگی این مربی به تیم های بزرگ باخت. حتی مربیان کم تجربه و جوان هم می دانند که نباید به ترکیب تیم برنده دست زد، اما کی روش با آن همه دبدبه و کبکبه در یک میدان بزرگ مثل جام جهانی، آن هم مقابل تیمی مثل انگلیس دست به تغییر سیستم می زند و از ۳ مدافعی استفاده می کند که کمترین بازی را کنار هم داشتند. اینکه چرا زوج موفق خلیل زاده و کنعانی زادگان نیمکت نشین شدند و روزبه چشمی به قلب دفاع برده می شود، آن هم با توجه اینکه قبلاً ثابت شده بود در این پست جواب نمی دهد جای سوال دارد. نیمکت نشین کردن عزت الهی، استفاده از حسین حسینی بی تجربه به عنوان گلر دوم و نادیده گرفتن امیر عابدزاده ای که تجربه یک جام جهانی را داشت از اشتباهات مهم کی روش برای ارنج تیم ملی بود.

بیشتر بخوانید:  همه امکاناتی که دنی آلوز در زندان دارد!

چه بسا اگر امید ابراهیمی دم پرواز دچار مصدومیت نمی شد در بازی با انگلیس از این هافبک ناآماده و پا به سن گذاشته نیز در کنار سایر هافبک های دفاعی بازی گرفته می شد! در اشتباهات کی روش همین بس، با تعویض نفرات هجومی که با تجربه و آماده هم بودند، دو بار توانستیم دروازه انگلیس را باز کنیم؛ آن هم تیمی که در دور مقدماتی فقط سه گل خورده بود. یعنی برخلاف نظر کی روش اگر تیم ملی از ابتدا درست چینش شده بود، هرگز با این نتیجه سنگین بازنده نمی شد، حتی اگر همه ایران علیه تیم ملی بودند یا انگلیس به مراتب قوی تر بود.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.