مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمز / اتفاق تلخ دوباره تکرار می شود؟

خبری از بهبود شرایط نیست!

0 47

زمان چندانی تا آخرین فرصت صدور مجوز حرفه ای سرخابی ها باقی نمانده با این حال هنوز خبری از بهبود شرایط پرسپولیس و استقلال برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا نیست!

به گزارش سرخ نیوز، حذف از لیگ قهرمانان آسیا در سال قبل شوک بزرگی به هواداران دو تیم پرطرفدار پایتخت بود و کمتر کسی توقع داشت که AFC به این راحتی مانع از حضور دو نماینده نامدار فوتبال ایران در این تورنمنت شود. با این حال پس از چند بار تذکر، مسئولین AFC تهدید خود را عملی کردند و با عدم مجوز حرفه ای سرخابی ها، پرسپولیس و استقلال دو غایب بزرگ لیگ قهرمانان آسیا در فصل جاری این رقابت‌ها بودند.

بخش ورزشی روزنامه فرهیختگان در گزارشی مفصل به بررسی وضعیت فعلی صدور مجوز حرفه ای سرخابی ها پرداخته است. این گزارش را در ادامه می‌خوانیم:

سال قبل این تصور در بین برخی تصمیم‌گیران وجود داشت که با توجه به پرتماشاگر بودن این دو باشگاه و همچنین سابقه زیادی که دارند کنفدراسیون فوتبال آسیا هرگز سراغ کنار گذاشتن آنها از لیگ قهرمانان نخواهد رفت، غافل از اینکه مراحل صدور مجوز حرفه ای در این نهاد به یک گروه آلمانی واگذار شده و آنها با اختیار تام در این زمینه تصمیم‌گیری می‌کنند، پس مصلحت‌اندیشی در این میان محلی از اعراب ندارد و قرار نیست AFC و این شرکت چشم خود را روی ایرادها ببندند. از طرف دیگر ارسال برخی اسناد که صحت آن تایید نشد و بعضا جعلی نیز بوده‌اند مقامات AFC را به فوتبال ما و روند اعطای مجوز بدبین کرده است.

البته پیش از این در برخی برهه‌ها لابی مسئولان فدراسیون با مقامات این نهاد باعث شده بود بخشی از ایرادهایی که باشگاه‌ها و حتی فوتبال ما برای رسیدن به استانداردهای لازم برای حرفه ای شدن داشته، نادیده گرفته و کمتر به آن پرداخته شود اما سال گذشته تصمیم حذف سرخابی‌ها نشان داد که آنها دیگر در این زمینه شوخی ندارند و این بار دیگر قرار نیست به این راحتی از ایرادهایی گذر کنند که وجود دارد، بخصوص در زمینه بحث‌هایی چون مالکیت باشگاه‌ها، بدهی‌ها، تراز مالی مثبت و همچنین حق پخش که AFC تاکید ویژه‌ای روی آن دارد.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمز در زمینه حق پخش تقریبا واضح است که در فوتبال ما چنین قراردادی بین صداوسیما و مسئولان برگزاری لیگ یا باشگاه‌ها وجود ندارد و تمام مدارکی که در این مدت تحت چنین عناوینی برای کنفدراسیون فوتبال آسیا فرستاده شده، حقیقت ندارد. بی‌شک حل این مشکل تاثیر زیادی در حل مشکلات مالی باشگاه‌ها و افزایش درآمد آنها خواهد داشت و به همین دلیل AFC تاکید زیادی روی آن دارد.

سال قبل ایرادهایی همچون بدهی‌های دو باشگاه قرمز و آبی، مالکیت و رئیس مجمع مشترک و تعداد دیگری از ایرادهایی که گرفته شد، در نهایت باعث عدم مجوز حرفه ای سرخابی ها و محرومیت آنها از آسیا شد و اگر این ایرادها امسال همچنان پابرجا باشند، چه‌بسا این پرونده این بار به ارکان قضایی AFC فرستاده شود و آرا و محرومیت‌های سنگین‌تری در انتظار دو باشگاه باشند. فدراسیون فوتبال هم می‌داند که شرایط برای دو باشگاه اصلا خوب نیست و این بار دیگر خبری از مماشات یا چشم‌پوشی روی برخی ایرادها نخواهد بود و باید با دقت زیاد مدارک برای بررسی این نهاد ارسال شود. بخصوص اینکه سایر کشورهای مدعی در غرب آسیا هم به‌دقت شرایط را زیرنظر دارند و اتفاقات فوتبال ما را رصد می‌کنند تا با استفاده از کوچک‌ترین لغزشی از سوی باشگاه‌ها یا فدراسیون زمینه را برای حذف دوباره تیم‌های ما از مهم‌ترین تورنمنت باشگاهی قاره فراهم کرده و شانس خود را برای موفقیت در این مسابقات بالا ببرند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا حتی با تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه ای فوتبال ایران نشان داد که در این زمینه اصلا با کسی شوخی ندارد و جریمه 120 هزار دلاری دوسال قبل هم دلیل دیگری بر سختگیری آنها بود. اشتباه بعدی در این زمینه می‌تواند تبعات به‌مراتب سنگین‌تری را در این زمینه حتی در حد تعلیق فوتبال ایران به‌دنبال داشته باشد و به همین دلیل مدیران و تصمیم‌گیران باید با دقت ایرادها را برطرف کنند و بهانه‌ای دست AFC ندهند.

آخرین وضعیت مجوز حرفه ای پرسپولیس

یکی از دغدغه‌های اصلی مدیریت باشگاه پرسپولیس و البته فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بحث مجوز حرفه ای سرخابی ها است. دو تیم پرطرفداری که سال گذشته به خاطر نداشتن مجوز حرفه ای از لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شدند و بابت این اتفاقات انتقادات زیادی از وزیر ورزش و رئیس وقت فدراسیون فوتبال شد. اما برای اینکه این اتفاق تکرار نشود سرخابی‌ها از چند ماه قبل اقدامات مقدماتی را انجام دادند. در این میان باشگاه سرخ پوش پایتخت با مدیریت رضا درویش سعی کرد استارت به موقعی برای ایجاد شرایط لازم جهت گرفتن مجوز حرفه ای پرسپولیس، بزند. درویش در اولین اقدام امیرعلی ‌حسینی را به‌عنوان مدیر کمیته دریافت مجوز حرفه ای منصوب کرد و به محمد محمدی معاون ورزشی خود نیز ماموریت داد تا همه شرایط را برای پیشبرد برنامه‌های باشگاه در این زمینه فراهم کند.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزتوجه ویژه پرسپولیس به تیم‌های پایه

یکی از الزامات کمیته بدوی برای مجوز حرفه ای توجه ویژه به سلامت تیم‌های پایه باشگاه‌ها است. از این رو باشگاه‌ها موظف هستند بازیکنان رده پایه خود را به مانند تیم بزرگسالان قبل از آغاز مسابقات به ایفمارک برده و انواع تست‌های پزشکی را انجام دهند. نکته قابل تامل اینکه برای دریافت مجوز حرفه ای سرخابی ها وباشگاه‌های لیگ برتری در سال‌های قبل در این زمینه سعی می‌کردند سند‌سازی کنند و گفته می‌شود کمتر سابقه داشته که باشگاهی بازیکنان تیم‌های چهار‌ رده‌ سنی‌اش را به ایفمارک برده و تست پزشکی دهد. این اتفاق در تابستان امسال رخ داد و بازیکنان پایه پرسپولیس در رده نونهالان، نوجوانان، جوانان و امید همگی با حضور در ایفمارک تست‌های لازم را انجام دادند. در واقع در این تست‌ها مشخص می‌شود که بازیکنان در سنین پایین اگر مشکل خاصی داشته باشند به چه شکل فوتبال خود را ادامه دهند. پرسپولیس شاید تنها باشگاهی بوده که در این زمینه قانونی عمل کرده است. هر چند این موضوع فقط شامل امسال می‌شود. نتایج تست‌های انجام‌شده روی بازیکنان پایه پرسپولیس روز دوشنبه این هفته آماده شد و مسئولان بین‌الملل باشگاه پرسپولیس ماموریت دارند جواب این تست‌ها را در روز‌های آتی بارگذاری کنند.

درفشی‌فر به‌زودی مجوز می‌گیرد

مدیریت باشگاه پرسپولیس در راستای توجهات ویژه به تیم‌های پایه تصمیم گرفت برخلاف سال‌های قبل ورزشگاه درفشی‌فر را به بخش خصوصی اجاره ندهد. از این رو امکانات این ورزشگاه براساس الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا تکمیل شد و در اختیارات تیم‌های پایه قرار گرفت. چند ماهی است که همه رده‌های سنی تیم‌های پایه پرسپولیس به صورت منظم تمرینات خود را در زمین‌های این ورزشگاه انجام می‌دهند. قرار است نماینده کنفدراسیون آسیا به‌زودی به تهران آماده و در راستای بازدید‌های خود از امکانات باشگاه‌ها، از مجموعه ورزشی درفشی‌فر هم بازدید کنند. یکی از اقدامات خوبی که در این ورزشگاه انجام گرفته آماده شدن سالن مخصوص برای جلسات تئوری برای تیم‌های پایه است. البته این بخش هم از الزامات اشاره‌ شده در بحث صدور مجوز حرفه ای بود و با شرایطی که ورزشگاه درفشی‌فر پیدا کرده بسیار بعید است که نمایندگان کنفدراسیون آسیا بخواهند ایراد اساسی از این ورزشگاه بگیرند.

بیشتر بخوانید:  خلاصه بازی ذوب آهن 1 ملوان 1

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزمشکلی بابت بدهی پرسپولیس را تهدید نمی‌کند

باشگاه پرسپولیس برای گرفتن مجوز حرفه ای مجبور بود که پرونده بوژیدار رادوشویچ را به هر طریقی ببندد. از آنجا که این باشگاه در توانش نبود کل طلب رادو را که 900 هزار یورو می‌شود یک‌جا بدهد، با در نظر گرفتن شرایطی با این بازیکن توافق کرد تا در چهار قسط این پول را بپردازد. با این توافق پرونده شکایتی رادو از پرسپولیس در فیفا بسته شد؛ هرچند این باشگاه دو سه هفته دیگر باید 250 هزار یورو از قسط اول طلب رادو را پرداخت کند در‌حالی که شدیدا با مشکلات مالی مواجه است. براساس توافق انجام‌شده اگر پرسپولیس نتواند قسط رادو را به موقع پرداخت کند آن وقت 200 هزار یورو جریمه خواهد شد.

قول مساعد مدیران در مورد ورزشگاه آزادی

یکی از دغدغه‌های مهم باشگاه پرسپولیس برای گرفتن مجوز حرفه ای بحث ورزشگاه آزادی است. پرسپولیس در این زمینه از چند ماه پیش اقدام کرد و از وزارت ورزش خواست که نظارت مستقیم بر برطرف کردن کمبودهای ورزشگاه آزادی برای گرفتن مجوز حرفه ای داشته باشد. از این رو وزیر ورزش نیز به شرکت توسعه و تجهیزات دستور داد ورزشگاه آزادی را تا قبل از دی ماه برای گرفتن مجوز حرفه ای آماده کنند. مدیریت این ورزشگاه برای رفع این اشکالات با یک شرکت خارجی قرارداد امضا کرد تا برطرف ساختن ایرادات را به این شرکت بسپارد. تا الان مشکل سیم‌کشی و نور ورزشگاه آزادی تقریبا حل شده است. مساله ایمن‌سازی سکوها هم زمان‌بر خواهد بود و اقدامات لازم هم در این زمینه آغاز شده. البته ورزشگاه آزادی ایرادات زیادی دارد که اکثرا از الزامات اولیه کنفدراسیون آسیا نیستند. در حقیقت این موارد در سه بخش تقسیم‌بندی می‌شوند که فقط موارد بخش اول اگر رعایت نشود جریمه‌اش محرومیت تیم‌ها از لیگ قهرمانان آسیا خواهد بود و در بخش‌های دیگر باشگاه‌ها نهایتا جریمه مالی می‌شوند. در کل مدیریت مجموعه ورزشی به مدیران دو باشگاه پرسپولیس و استقلال قول داده که به موقع مشکلات موجود در این ورزشگاه حل خواهد شد و نگرانی از این بابت نداشته باشند.

مالکیت ساختمان باشگاه پرسپولیس همچنان در اختیار فدراسیون

ساختمانی که باشگاه پرسپولیس در آن مستقر است برای فدراسیون فوتبال است در حالی که یکی از الزامات مهم کنفدراسیون آسیا برای صدور مجوز حرفه ای این است که باشگاه‌ها در هر ساختمانی مستقرند باید تحت مالکیت خودشان باشد. به نظر می‌آید در سال‌های گذشته باشگاه پرسپولیس در این مورد هم سندهایی ارائه می‌کرده تا مشکلی ایجاد نشود و به همین دلیل هیچ‌وقت پیگیر حل این معضل نبوده است. در شرایط فعلی همین بحث مالکیت ساختمان خطر بزرگی است که باشگاه پرسپولیس را تهدید می‌کند. در این زمینه مدیریت باشگاه پرسپولیس جلسات مهمی را با مهدی تاج برگزار کرده و طرفین به دنبال راهکاری هستند تا این مساله باعث نشود پرسپولیس از گرفتن مجوز حرفه ای محروم شود.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزمشکل مالکیت دو باشگاه پابرجاست اما…

سال‌ها بود که دولت‌های مختلف از ورود قریب‌الوقوع دو باشگاه پرسپولیس و استقلال به بورس خبر می‌‌دادند اما درنهایت این وعده‌ها عملی نمی‌شد تا اینکه کنفدراسیون آسیا سال گذشته با عدم صدور مجوز حرفه ای و حذف سرخابی‌ها از لیگ قهرمانان این دو باشگاه را تحت فشار گذاشت تا درنهایت بحث مالکیت خود را مشخص کنند. در همین راستا اقدامات لازم برای رفتن دو باشگاه به فرابورس آغاز شد و این روند همچنان ادامه دارد. در همین راستا حسین قربان‌زاده رئیس سازمان خصوصی‌سازی می‌گوید: «به‌زودی قرار است سهام مدیریتی دو باشگاه عرضه شود. پیش از مزایده با متقاضیان شرکت در مزایده گفت‌وگو و مذاکره نیز خواهد شد. فرصتی برای این مذاکره و پذیرش تقاضاها تعیین شده است که پایان مهلت آن چهاردهم دی ماه خواهد بود.» قربان‌زاده در پایان متذکر شده که هفته آینده موضوع واگذاری سهام مدیرتی دو باشگاه سرخابی در هیات عالی واگذاری مورد بحث قرار خواهد گرفت که درصورت تصویب شرایط و قیمت، بلافاصله مزایده برگزار خواهد شد.

این صحبت‌های قربانزاده نشان می‌دهد که فعلا این پروسه ادامه خواهد داشت اما بعید است که کنفدراسیون آسیا بخواهد در این زمینه از دو باشگاه ایراد بگیرد. از این جهت که هر دو باشگاه مدارک مربوط به وارد فرابورس شدن‌شان را بارگذاری کرده و با همکاری فدراسیون فوتبال به دنبال گرفتن مجوز حرفه ای در این بخش هستند.

پرسپولیس نمی‌خواهد دست به دامان فدراسیون یا کمیته بدوی شود

باشگاه پرسپولیس برخلاف رقیب خود استقلال پرونده شکایتی ندارد و توانسته بدهی‌های داخلی و خارجی‌اش را نیز تسویه کند؛ برخلاف سال پیش که این باشگاه به خاطر بدهی سنگین به گابریل کالدرون و عدم پرداخت به موقع آن مجبور شد درخواست‌های عجیبی از فدراسیون فوتبال و کمیته بدوی داشته باشد. اقداماتی هم که از سوی آنها در این مورد انجام شد درنهایت محرومیت برای کمیته بدوی و جریمه مالی برای فدراسیون فوتبال را در پی داشت. در همین راستا مدیریت فعلی باشگاه پرسپولیس و البته اعضای هیات‌مدیره این باشگاه تاکید زیادی داشته‌اند که همه اقدامات لازم در این باشگاه به‌صورت قانونی باشد؛ چراکه ممکن است سند‌سازی دوباره عواقب بدی را برای صدرنشین فعلی لیگ داشته باشد. با توجه به همین مساله تا الان هم هر اقدامی در راستای گرفتن مجوز حرفه ای انجام شده کاملا قانونی بوده است. هرچند مواردی از جمله مشکلات ورزشگاه آزادی، در اختیار بودن مالکیت در اختیار فدراسیون فوتبال و مالکیت خود باشگاه نیز برعهده مدیریت باشگاه پرسپولیس نیست و اگر هم خطری در این زمینه پرسپولیس را تهدید کند به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برمی‌گردد.

آخرین وضعیت مجوز حرفه ای استقلال

اگرچه سرخابی‌ها سال گذشته به‌خاطر برخی مسائل غیر مرتبط با این دو باشگاه مانند مشکلات زیرساختی در ورزشگاه آزادی یا مالکیت مشترک و برخی مسائل حقوقی موفق نشدند مجوز حرفه ای دریافت کنند، اما از باشگاه استقلال خبر می‌رسد که یک فرم ساده که به فرم P14 معروف است و از بدیهی‌ترین موارد ممکن برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا به‌شمار می‌رود توسط مسئولان این باشگاه به AFC ارسال نشده و این در‌حالی است که اگر استقلالی‌ها مجوز حرفه ای خود را کسب می‌کردند هم به همین دلیل یعنی عدم‌ ارسال فرم مربوطه نمی‌توانستند در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا شرکت کنند.

نکته قابل توجه اینکه برخی ایرادهای محتوایی درنهایت باعث می‌شود تا مسئولیت کمیته حرفه ای سازی در باشگاه استقلال به فرد جدید واگذار شود. شنیده می‌شود مسئول جدید این کمیته در باشگاه استقلال به سرعت دست به کار شده و با ارائه لیستی به این باشگاه درخواست کرده است تا قبل از موعد مقرر موانع صدور مجوز حرفه ای برای آبی‌ها هرچه سریع‌تر برطرف شود.

بیشتر بخوانید:  بارسلونا در چه شرایطی فاتی را می فروشد؟

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزمجوز برای بازی در آزادی همچنان در حد حرف

مدیر مجموعه ورزشی آزادی چندی پیش با اشاره به کسب مجوز حرفه ای اولیه استادیوم آزادی منطبق با الزامات AFC گفته بود که پس از بررسی‌های متعدد شرکت بین‌المللی مورد تایید مرکز ملی تایید صلاحیت، گواهینامه انطباق با الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای استادیوم آزادی صادر شد تا پس از ارسال به AFC به تایید نهایی برسد این در‌حالی است که بلافاصله فدراسیون فوتبال در این زمینه واکنش نشان داده و اعلام کرد که هنوز چرخه صدور مجوز حرفه ای ما آغاز نشده است‌.

این در‌حالی است که طبق شنیده‌ها کنفدراسیون فوتبال آسیا از ورزشگاه آزادی ۶۰ ایراد گرفته و همین موضوع مانع دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای کسب مجوز حرفه ای از سوی آسیا است. ایرادهایی مانند استاندارد نبودن تیرک دروازه، گیت‌های ورودی و خروجی تماشاگران، تعداد دوش‌های رختکن، نور ورزشگاه و… ازجمله موارد ایراد گرفته شده از سوی نمایندگان ای‌اف‌سی است.

بر همین اساس در جلسه‌ای که در باشگاه استقلال درخصوص کسب مجوز حرفه ای انجام شده بود برخی اعضا نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام می‌کنند چنین خبری حقیقت نداشته و همچنان مشکلات مرتبط با ورزشگاه آزادی پابرجاست. در این زمینه برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که قرار است مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان که در کنفدراسیون آسیا نیز صاحب کرسی است قصد دارد با اعمال نفوذ این قضایا را حل و فصل کرده و گواهینامه انطباق با الزامات کنفدراسیون فوتبال آسیا برای استادیوم آزادی را اخذ کند. هرچند به‌نظر نمی‌رسد در این زمینه اعمال نفوذ تاثیرگذار باشد و مقررات در این خصوص حرف اول و آخر را خواهد زد.

استقلالی‌ها دست به کار شدند

علاوه‌بر اشکالات مرتبط با زیرساخت‌ها در ورزشگاه آزادی و موضوع مالکیت مشترک که به‌نظر می‌رسد باید از مبادی بالاتر از دو باشگاه برای حل این ایرادها اقدام شود، اشکالات پرسنلی و زیرساختی مرتبط با آکادمی، کمپ تمرینی و محل‌های تمرین استقلال درحال رفع نقص هستند تا مشکلی برای صدور مجوز حرفه ای جدید باشگاه استقلال به‌وجود نیاید. در این زمینه شنیده می‌شود که باید یک سری احکام جدید و برخی چشم‌اندازها برای آکادمی معرفی و مشخص شود. در این بین همچنین باید برنامه‌های مرتبط با توسعه تیم‌های رده‌های سنی نیز مدنظر قرار بگیرد که در‌حال‌حاضر با جمع‌آوری این اطلاعات و ترجمه آنها اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده است.

این در‌حالی است که در جلسه‌ای که دو روز پیش با حضور معاونان و مدیران باشگاه استقلال برگزار شد مقرر شد تا 11 ایرادی که سازمان لیگ فدراسیون فوتبال از آکادمی این باشگاه گرفته به سرعت حل و فصل شده تا در اولین اقدام برای کسب مجوز حرفه ای برای سال آینده، موانع و مشکلات آکادمی هرچه سریع‌تر مرتفع شوند.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزدر این بین برخی شائبه‌ها وجود داشت که تیم‌های آکادمی استقلال با سندسازی نسبت به اعزام بازیکنان رده‌های سنی این باشگاه به ایفمارک اقداماتی را به‌عمل آورده‌اند که با اطلاعات کسب شده مشخص شد که چنین موضوعی صحت نداشته و در فصل‌جاری تمامی بازیکنان رده‌های سنی این باشگاه برای گرفتن تاییدیه پزشکی راهی ایفمارک شده‌اند.

جلسه بعدی در این زمینه در باشگاه استقلال قرار است یکشنبه آینده برگزار شود که بر این اساس اقدامات نهایی برای صدور مجوز حرفه ای در فاصله چند روز باقی‌مانده تا ضرب‌الاجل مقرر از سوی ای‌اف‌سی به انجام خواهد رسید. همچنین موارد مرتبط با بیمه تکمیلی بازیکنان و کادرفنی در رده‌های سنی مختلف، مشکلات مرتبط به رختکن‌ها و تعبیه اتاق پزشکی و اقداماتی از این دست در دستورکار برای رفع نقص قرار گرفته‌اند.

آزادی و مالکیت مشترک همچنان خارج از اراده باشگاه

درباره ورزشگاه آزادی و ادعای مسئولان مربوطه و سپس تکذیب آنها در این مدت مطالب زیادی به رشته تحریر در آمده است، این در‌حالی است که به‌جز مشکلات و موانع موجود در این ورزشگاه، بحث مالکیت مشترک سرخابی‌ها هم مشکلات کار را دوچندان کرده است. بر همین اساس مقرر شده بود تا با واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس، گام‌های نخست برای حل مشکلات حقوقی و مالکیت مشترک برداشته شود، این در‌حالی است که این اقدام در‌حال‌حاضر نه‌تنها کمکی را به رفع این مشکل نکرده است، بلکه ایجاد برخی ایرادهای تازه مانند هزینه کردن سهام خریده شده توسط هواداران و… باعث شده است تا این امر یعنی حل و فصل مالکیت مشترک سرخابی‌ها برای صدور مجوز حرفه ای در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

گره کور بدهی‌ها

به‌جز مسائل حقوقی و زیرساختی، مشکلات اقتصادی نیز ضربه بزرگی را به این باشگاه زده تا جایی که اگر تا موعد مقرر استقلالی‌ها همچنان پرونده باز مالی که منجر به حکم شده باشد داشته باشند این مورد می‌تواند به تنهایی نسخه این باشگاه برای عدم‌ بازگشت به آسیا را بپیچد.

در این زمینه اگر‌چه برخی اقدامات برای تامین منابع مالی از سوی استقلالی‌ها برای پرداخت به کادرفنی و بازیکنان این تیم انجام شده، اما همچنان اخبار خوبی درخصوص اقدام برای تسویه‌حساب با بزرگ‌ترین بدهکار این باشگاه یعنی استراماچونی فعلا شنیده نمی‌شود. این در‌حالی است که بازیکنانی مانند پادوانی، میلیچ و حتی گابریل پین، مربی سابق ایتالیایی این باشگاه نیز در صف انتظار هستند تا با آنها نیز تسویه‌حساب صورت بگیرد‌.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمزاستقلال اگر بخواهد مجوز حرفه ای را دریافت کند تا قبل از فرصتی که کنفدراسیون آسیا اعلام کرده باید یا برای تقسیط بدهی خود با شاکیانش توافق کرده باشد یا رضایت شاکی را گرفته باشد و یا اینکه رسید پرداخت و مدارک مرتبط با بسته شدن پرونده را ارسال کند‌.

سوم دی‌ماه روز تعیین‌کننده برای فوتبال ایران

کنفدراسیون فوتبال آسیا روز ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ فعالیت کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون‌های فوتبال ایران و تاجیکستان را تعلیق کرد. با این حال شهریور‌ماه امسال تاجیکستانی‌‌ها توانستند موارد مورد نظر AFC را اجرا کنند، ولی فدراسیون ایران پس از گذشت حدود 10 ماه هنوز ایرادات کنفدراسیون آسیا را برطرف نکرده است. سال گذشته کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون فوتبال ایران مجوز باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال را برای حضور در لیگ قهرمانان تایید کرده بود اما پس از مدتی کنفدراسیون آسیا مجوز حرفه‌ ای این دو باشگاه را باطل و آنها را از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم کرد و درنهایت هم فعالیت‌های کمیته صدور مجوز حرفه ای فدراسیون ایران به حالت تعلیق درآمد.

بر همین اساس شنیده می‌شود قرار است سوم دی‌ماه در این زمینه جلسه‌ای در کنفدراسیون آسیا برگزار شود تا بعد از بررسی موارد مختلف در این زمینه تصمیم‌گیری جدیدی به‌عمل بیاید، با این حال طبق شنیده‌ها درصورتی‌که این کمیته همچنان در تعلیق باقی بماند به‌نظر نمی‌رسد این امر مشکلی را برای باشگاه‌های ایرانی ایجاد کند؛ هرچند با توجه به ورود مستقیم AFC به‌منظور ممیزی، بررسی مستندات و صدور مجوز حرفه ای، کار بسیار سخت‌تر از گذشته دنبال خواهد شد‌.

مجوز حرفه ای سرخابی ها در وضعیت قرمز

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.