اردوغان در انتظار حمایت اوزیل/ فعالیت های سیاسی ستاره پیشین رئال و آرسنال

0 19

رجب طیب اردوغان برای پیروزی در انتخابات ریاست جهوری پیش رو در ترکیه، به حمایت مسعود اوزیل، ستاره دورگه تیم ملی آلمان نیاز دارد.

به گزارش سرخ نیوز، تلاقی بین فوتبال و سیاست اتفاق تازه‌ای نیست و از زمان‌های قدیم نیز وجود داشته است. حضور «مسعود اوزیل» در انتخابات ترکیه نیز شاهدی جدید بر این موضوع است.

وبگاه «المیادین» با انتشار گزارشی نوشته «رجب طیب اردوغان» که پس از حضور ۲۰ ساله در قدرت، جایگاه خود در ریاست‌جمهوری ترکیه را در خطر می‌بیند تمام توان خود را به کار گرفته تا با حضور چهره‌های جذاب و محبوبی مانند اوزیل، بار دیگر پیروز انتخابات شود.

اردوغان در انتظار حمایت اوزیل/ فعالیت های سیاسی ستاره پیشین رئال و آرسنال

اردوغان به دنبال یارکشی در انتخابات ترکیه

طبق نظرسنجی‌ها و گزارش رسانه‌ها، اردوغان که در جوانی برای تیم «قاسم پاشا» توپ می‌زد، در انتخابات ۲۴ اردیبهشت ممکن است قافیه را به رقیب اصلی خود یعنی «کمال قلیچداراوغلو» رهبر حزب «جمهوری‌خواه خلق» واگذار کند.

رسانه‌های ترکیه اخیراً گزارش کرده‌اند اوزیل ۳۴ ساله در فهرست حزب حاکم ترکیه یعنی «عدالت و توسعه» برای رقابت بر سر حضور در پارلمان جای گرفته است. اردوغان نیز پیشتر خبر داده بود در لیست این حزب، نام‌های شگفت‌انگیزی به چشم خواهد خورد.

رابطه دوستانه و صمیمی اردوغان و اوزیل بر هیچ کسی پوشیده نیست. رئیس‌جمهور ترکیه در سال ۲۰۱۹ در مراسم عقد ستاره پیشین تیم‌های رئال مادرید و آرسنال با «امنیه گولشی» به عنوان شاهد حضور داشت.

بیشتر بخوانید:  بالاخره نوبت به لالیگا هم رسید/ پایان یک نسل طلایی دیگر

ستاره آلمانی-ترکیه‌ای با وجود اینکه تصمیم گرفت در دوران فوتبال خود برای تیم ملی آلمان بازی کند، اما جایگاه هواداری ویژه‌ای در نزد مردم ترکیه دارد و حضور او در فوتبال این کشور پس از بازی در تیم‌های بزرگ اروپا و مواضع سیاسی او نیز بر این محبوبیت افزوده است.

اردوغان در انتظار حمایت اوزیل/ فعالیت های سیاسی ستاره پیشین رئال و آرسنال

اوزیل، ستاره‌ای با فریادهای بلند سیاسی

مسعود همیشه مواضع سیاسی خود را با صدای بلند اعلام کرده و ترسی هم بابت این موضوع نداشته است. او در سال ۲۰۱۲ و هنگامی که در رئال مادرید حضور داشت، پس از حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه، به حمایت از مردم و کودکان فلسطین پرداخت و موضع خود را به صورت شفاف بیان کرد.

شماره ۱۰ پیشین رئال مادرید چند هفته مانده به آغاز جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، بزرگترین جنجال دوران حرفه‌ای خود را رقم زد. ستاره آلمانی-ترکیه‌ای که در آن زمان در آرسنال حضور داشت، همزمان با سفر اردوغان به لندن که با اعتراض فعالان حقوق‌بشر مواجه شد، به دیدار رئیس‌جمهور ترکیه رفت و با او عکس یادگاری گرفت.

اوزیل درباره این ماجراها گفته بود:

مانند بسیاری از افراد، ریشه اجدادی من به بیش از یک کشور باز می‌گردد. من در آلمان بزرگ شده‌ام اما ریشه‌های خانوادگی من در ترکیه است. من  ۲ قلب دارم، یکی آلمانی و دیگری ترکیه‌ای.

هواداران تیم ملی آلمان نیز در دیدارهای دوستانه و بازی‌های جام جهانی به شدت به اوزیل تاخته و او را هو کردند. قلب آلمانی هافبک طراح نیز از حرکت باز ایستاد و او در نهایت با انتشار ۲ نامه بلندبالا نسبت به رفتارهای نژادپرستانه در آلمان انتقاد و برای همیشه از مانشافت خداحافظی کرد.

بیشتر بخوانید:  روبرتو فیرمینو از گزینه های رئال مادرید خارج شد

اردوغان در انتظار حمایت اوزیل/ فعالیت های سیاسی ستاره پیشین رئال و آرسنال

مسعود اوزیل باز هم پاس گل می‌دهد؟

اوزیل که به پاس گل‌های خود شهره است، دوران حرفه‌ای خود را در شالکه آغاز کرد. او پس از آن به وردربرمن پیوست؛ تیمی که دروازه حضور او در رئال مادرید شد. پس از سه سال بازی در سانتیاگوبرنابئو، هافبک بازی‌ساز آلمانی-ترکیه‌ای راهی آرسنال شد و در سال ۲۰۲۱ به فوتبال ترکیه آمد.

عضو تأثیرگذار تیم ملی آلمان در جام جهانی ۲۰۱۴ که همراه با مانشافت به مقام قهرمانی این تورنمنت رسید، چندی پیش فوتبال خود را در تیم «استانبول باشاک شهیر» که وابسته به دولت است، به پایان رساند.

حالا باید منتظر انتخابات ۲۴ اردیبهشت ترکیه ماند و دید آیا اوزیل به پارلمان راه پیدا می‌کند و با پاس گل خود، بار دیگر اردوغان را در «آق سرای» یا «سرای سپید» نگه خواهد داشت یا خیر.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.