قهرمان سازی به سبک پرسپولیس

از اینجا دست خالی نمی روید!

0 44

۹ بازیکن برای اولین بار با پرسپولیس قهرمانی در لیگ برتر را در لیگ برتر تجربه کردند.

به گزارش خبرنگار سرخ نیوز، با اینکه پرسپولیس در ابتدای فصل تغییرات زیادی در ترکیب خود داشت و ۱۴ بازیکن خود را کنار گذاشت و ۱۰ عضو جدید گرفت، اما این جا به جایی ها نتیجه بخش بود و اغلب خریدهای جدید نمره قبولی گرفتند. یکی از دلایلی که باعث شد این تغییرات جواب دهد، انتخاب های درست کادرفنی بود؛ انتخاب هایی که مهمترین مولفه آن آشنایی برخی از خریدهای جدید به شرایط و اتمسفر بازی در تیم های بزرگ است. به طور مثال علیرضا بیرانوند و سروش رفیعی سابقه پوشیدن پیراهن پرسپولیس را داشتند یا اسماعیلی فر، گولسیانی و دیاباته قبلا در تیم های پرهوادار و مدعی بازی کرده بودند. پورعلی گنجی هم که ملی پوش بود و اسمی. به همه این ها کاپیتان های باتجربه پرسپولیس یعنی عالیشاه، کامیابی نیا و وحید امیری را اضافه کنید متوجه خواهید شد وزن تجربه پرسپولیس در لیگ بیست و دوم چقدر بالا بوده است. همین مسئله به بازیکنان جدید تیم کمک کرد تا بتوانند در کنار نفرات با تجربه تر از خود، عرض اندام کنند. به طوری که سینا اسدبیگی تا جایی پیشرفت داشت که کامیابی نیا را نیمکت نشین خود کرد یا محمد عمری به پدیده لیگ تبدیل شد.

قهرمان سازی به سبک پرسپولیس

قهرمان سازی در پرسپولیس

اما وجه اشتراک همه بازیکنان این فصل پرسپولیس اعم از قدیمی و جدید، آن است که بسیاری از این نفرات تا قبل از حضور در این تیم هیچ افتخاری در لیگ برتر نداشتند و اولین قهرمانی خود را در این باشگاه به دست آوردند. کمال کامیابی نیا که با ۱۱ قهرمانی در بین همه بازیکنان رکوردار است، اولین جام لیگ برتری خود را پس از جدایی از نفت با پرسپولیس در فصل شانزدهم کسب کرد. امید عالیشاه که قدیمی ترین بازیکن سرخ هاست و ۱۰ بار با این تیم در مسابقات مختلف جام را بالای سر برده، در هیچ کدام از تیم های قبلی خود قهرمان نشده بود و او هم در فصل شانزدهم قهرمانی اولش را جشن گرفت. همین موضوع درباره بیرانوند و رفیعی صدق می کند. امیری و سیامک نعمتی نیز طعم قهرمانی را اولین بار در فصل هفدهم چشیدند. ترابی در فصل هجدهم، عبدی در فصل بیستم، آل کثیر، فرجی و سرلک نیز با پیوستن به پرسپولیس در پایان فصل بیستم موفق به قهرمانی شدند.

بیشتر بخوانید:  پرسپولیس، استقلال و تراکتور محکوم شدند

قهرمان سازی به سبک پرسپولیس

خوش قدم مثل سروش!

در بین نفرات جدید هم فقط دانیال اسماعیلی فر تجربه قهرمانی با ذوب آهن را داشت، آن هم در جام حذفی و سوپرجام. در واقع این بازیکن اولین کاپ دوران بازیگری خود در لیگ برتر را با پیراهن پرسپولیس بدست می آورد. گیورگی گولسیانی دو بار تا آستانه قهرمانی با سپاهان پیش رفت اما در نهایت به مقام دوم رسید. شیخ دیاباته هم شرایطی مشابه داشت و یک بار با استقلال تا کسب عنوان قهرمانی پیش رفته بود. پور علی گنجی و سعید صادقی نیز علی رغم اسمی بودن هرگز با تیمی موفق به کسب قهرمانی نشده بودند. مورد جالب به سروش رفیعی برمی گردد که در ۲ مقطع از پرسپولیس جدا شد، اما با هیچ تیمی اعم از خارجی و داخلی اش نتوانست این عنوان را به دست بیاورد و در بازگشت به تیم محبوبش به سومین قهرمانی اش با پیراهن این تیم رسید. می شود گفت در این زمینه هیچ بازیکنی به اندازه او برای پرسپولیس خوش قدم نبوده. در نقطه مقابل بازیکنی مثل رامین رضاییان را داشتیم که هرگاه در پرسپولیس بوده است تیم جام نگرفته! این مدافع ملی پوش علی رغم درخشش با پیراهن سپاهان نتوانست هیچ جامی را با این تیم در لیگ برتر و جام حذفی تصاحب کند.

بیشتر بخوانید:  مهار پنالتی مسعود شجاعی توسط علیرضا بیرانوند در بازی پرسپولیس مقابل هوادار

حضور در پرسپولیس تضمینی برای قهرمانی!

با این تفاسیر می توان گفت بیش از دو سوم نفرات فعلی پرسپولیس اولین کاپ حرفه ای دوران فوتبال خود را زمانی دریافت کردند که به عضویت پرسپولیس در آمدند. حتی اگر کمی اغراق آمیز صحبت کنیم باید گفت بازی در این تیم می تواند تضمینی باشد برای قهرمانی هر بازیکنی! همین حالا بازیکنانی در لیگ شاغل هستند که علی رغم کیفیت نه چندان بالا به سبب حضور در پرسپولیس بیش از بسیاری نفرات اسمی و ملی پوش عنوان دار هستند. در واقع می توان گفت این خاصیت پرسپولیس است که از بازیکنان یک قهرمان می سازد. با توجه به آنچه در لیگ بیست و دوم اتفاق افتاد دست کم حالا تمامی نفرات فعلی این تیم حداقل یک بار قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرده اند که این قابل توجه است.

قهرمان سازی به سبک پرسپولیس

تازه واردهای خوشبخت

ناگفته نماند که کمال کامیابی نیا با ۶ قهرمانی در لیگ برتر، نه فقط در بین همه بازیکنان فعلی پرسپولیس که در بین همه تیمها رکوردار است. سیامک نعمتی، وحید امیری و علیرضا بیرانوند در رتبه دوم هستند. امید عالیشاه، مهدی ترابی با ۴ نشان قهرمانی در رتبه سوم. سروش رفیعی، مهدی عبدی هم ۳ بار فاتح لیگ شده اند. فرشاد فرجی، میلاد سرلک و عیسی آل کثیر نیز هر کدام دو قهرمانی را با پرسپولیس در لیگ دارند.

اما ۹ بازیکن برای اولین بار قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کردند که شامل احمد گوهری، سعید صادقی، محمد عمری، مرتضی پورعلی گنجی، وحدت هنانوف، علی نعمتی، دانیال اسماعیلی فر، شیخ دیاباته و لئاندرو پریرا می شود.

ممکن است به این مطالب نیز علاقه‌مند باشید
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.